Absurdita roku: Úřad po vás chce dokumenty, které už má

Petr Kučera Petr Kučera
2. 11. 2010 13:00
Známe výsledky čtvrtého ročníku podnikatelské ankety Absurdita roku
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Podnikatelé musí nosit na úřad dokumenty, které přitom jsou online aktualizované a úřad je tedy má sám k dispozici. Tato povinnost zvítězila ve čtvrtém ročníku ankety Absurdita roku, pořádané agenturou Bison & Rose.

Cílem akce je upozornit na překážky, které zbytečně komplikují podnikání.

"Když si vás ze správy sociálního zabezpečení pozvou kvůli kontrole, musíte přinést s sebou výpis z obchodního rejstříku, a to i přesto, že jsou tyto údaje online aktualizované ministerstvem financí. Mělo by být samozřejmostí, že si úřad tyto dokumenty obstará sám," říká podnikatel z Prahy, který zmíněnou povinnost do ankety nominoval.

Na druhém místě skončila nutnost nechat si kvůli úřadu ověřit pravost dokumentu zaslaného jiným úřadem do datové schránky.

Třetí místo pak patří povinnosti, kvůli níž musí mýtné platit i vozy najaté na údržbu příslušného úseku silnice.

Lidé mohli vybírat ze sedmi nominací, které postoupily do užšího výběru z více než sto navržených námětů. Finálového kola se zúčastnily téměř čtyři tisíce hlasujících.

Skončí dalších 30 povinností ročně

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), do jehož rezortu patří podpora podnikání a "dohled" nad živnostmi, slibuje zrušit dalších alespoň 30 zbytečných paragrafů ročně. Konkrétní seznam těch, které chce zrušit co nejdříve, najdete v tomto článku.

Řadu absurdních povinností, na něž soutěž v předchozích letech upozornila, pak skutečně z právních předpisů zmizela nebo brzy zmizí. Snižování nadbytečné administrativní zátěže bylo jednou z priorit už pro předchozího ministra Martina Římana.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
I šéf má právo na soukromí. Jeho podpis bude tajný
Nová povinnost pro firmy: měsíční hlášení o daních
Změna: Ani vražda už není překážkou pro start podnikání

Mnoho drobných živnostníků už například nemusí vést takzvanou knihu jízd, ale může místo ní využít paušální odpisy. Skončila také nutnost hlásit tři dny dopředu živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna trvalá provozovna, záměr jet se stánkem na výstavu nebo pouť. Skončí má také povinnost nakládat se zeminou jako s odpadem.

Přijdou nové povinnosti

Ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová však připomíná, že bohužel vznikají také další, tedy nové povinnosti, takže celková úroveň administrativní zátěže se příliš nemění. Zmínila například chystaná měsíční hlášení o zálohách na daň, o nichž poprvé informoval online deník Aktuálně.cz.

"Největším zatěžovatelem firem jsou správa sociálního zabezpečení, Český statistický úřad, zdravotní pojišťovny a finanční úřady," dodává Svobodová.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
E-občanka měla nahradit i řidičák. Na to ale zapomeňte
Byrokracie na soudech: Dokaž, že ses právě podepsal
Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy