Nový zákon zavádí strop na sankce, které mohou firmy účtovat lidem při nesplácení. Věřitel by si mohl naúčtovat náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s vymáháním dluhu, zákonný úrok z prodlení (nyní osm procentních bodů nad reposazbou ČNB, tedy 8,05 procenta) a smluvní pokutu 0,1 procenta denně z dlužné částky.
Penále a smluvní pokuty by ale nesměly přesáhnout 50 procent celkové dlužné částky (ministerstvo financí navrhovalo 70 procent, poslanci ale schválili pozměňovací návrh rozpočtového výboru), celková výše sankce zároveň nebude smět přesáhnout 200 tisíc korun. Dosud zákon takové limity nestanoví - jen obecně říká, že sankce nesmí být v rozporu s dobrými mravy, což mohou posuzovat soudy.
Podle náměstkyně ministra financí Lenky Dupákové přinese strop na sankce lidem větší jistotu, že když budou řádně splácet úvěr, nedostanou se ze dne na den do existenčních problémů.
Nový zákon počítá také s tím, že lidé s nespláceným dluhem a zastavenou nemovitostí dostanou před jejím případným prodejem šest měsíců na doplacení dlužného úvěru. Až pak bude moci banka či úvěrová společnost nemovitost prodat.