Jen tak nechat ležet našetřených sto tisíc korun doma nebo na běžném účtu v bance není úplně ideální řešení. Úroky jsou minimální, inflaci nepokryjí, zhodnocení je nulové. Co tedy s nimi, kam je uložit, aby i v sílící ekonomické nejistotě aspoň trochu vydělaly? Zeptali jsme se ekonomických analytiků.
Malá nemovitost
Markéta Šichtařová, Nextfinance: Doba podobným investicím nepřeje. Obecně se pohybujeme ve velmi nízkovýnosovém prostředí. Většina investic, která se tradičně pojí s takto relativně nízkými obnosy, nedokáže ani pokrýt inflaci. A abychom investovali do něčeho, co inflaci s vysokou pravděpodobností pokryje, potřebovali bychom peněz víc.
Můžeme na to tedy jít dvojím způsobem:
- Buď budeme vysloveně vyhledávat riziko, což by při takto poměrně nízké investici odpovídalo kupříkladu koupi nějakých kryptoměn nebo jiných netradičních investic.
- Anebo pokud chceme investovat konzervativně, což bude chtít drtivá většina lidí, snažila bych se otočit "nevýhodu" nízkoúrokového prostředí ve svou výhodu. Tedy k oněm 100 tisícům bych si přibrala ještě další úvěr, třeba dalších 100 až 200 tisíc, a za to koupila nějakou drobnou nemovitost: třeba garáž v okresním městě k pronájmu.
Nedá se ale počítat s tím, že pokud bych se uchýlila k něčemu "standardnímu" typu bankovní úvěr, že se mi peníze reálně zhodnotí a překonají inflaci.