Kam investovat sto tisíc, abyste vydělali i v nejisté době. Zeptali jsme se expertů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
29. 8. 2019 7:05
Jen tak nechat ležet našetřených sto tisíc korun doma nebo na běžném účtu v bance není úplně ideální řešení. Úroky jsou minimální, inflaci nepokryjí, zhodnocení je nulové. Co tedy s nimi, kam je uložit, aby i v sílící ekonomické nejistotě aspoň trochu vydělaly? Zeptali jsme se ekonomických analytiků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Drahé kovy či zemědělská půda

Martin Sklenář, analytik Saxo Bank: Pro uchování hodnoty této částky bych zvažoval konzervativnější investice s delším časovým horizontem. A to hlavně promyšlenou a jasně diverzifikovanou.

  • Tedy drahé kovy - osobně dlouhodobě investuji do zlatých mincí s numismatickou hodnotou.
  • A pak zemědělská půda - její současné ceny jsou i s tímto poměrně nízkým kapitálem velmi zajímavá příležitost. Do budoucna jistě můžeme očekávat, že bude získávat na hodnotě, kterou si pravděpodobně bude udržovat bez větších cenových propadů.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS: Klienti s výší úspor do 100 tisíc korun bohužel nemají přístup k nejzajímavějším typům investic. Zpravidla proto využívají stavební spoření, kde získávají příspěvek od státu. Rovněž mohou využívat podílové fondy, kde však při investicích kolem 100 tisíc korun nemohou první rok počítat s příliš vysokými výnosy a spíše budou vydělávat na úhradu poplatků.

  • Doporučil bych investici do fyzického zlata, které je osvobozeno od DPH a slouží jako uchovatel hodnoty. Zlato v letošním roce patří mezi nejvýnosnější investice, když pokořilo hranici 1500 dolarů za troyskou unci. Vzhledem k politické nejistotě kolem obchodních válek či brexitu je přitom možné, že jeho cena bude dál narůstat. Zlatu rovněž napomáhá postupné uvolňování měnových politik ve světě, což může klientům v následujících letech zhodnocovat zlaté úspory o více než 5 procent ročně.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy