Inflaci porazí málokdo. V jakých oborech se bude letos přidávat a kdo má naopak smůlu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 1. 2022 8:10
Jak to vypadá na trhu práce v jednotlivých oborech a kde se bude letos nejvíc přidávat, zjišťoval mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, o jaké zaměstnance firmy stojí a proč musí některé pracovní pozice naopak obsadit roboty.
Tolik práce a tak málo času.
Tolik práce a tak málo času. | Foto: Shutterstock

Situace na trhu práce

Oborů, kde letos porostou mzdy, nebude málo. Hlavně kvůli nedostatku pracovních sil, ale také kvůli rostoucím spotřebitelským cenám a tím i inflaci.

  • Společnosti nejčastěji plánují navyšování udržet kolem pěti procent, uvádí průzkum personální společnosti Hays. Vyšší mzdy tak většinou nepokryjí zvyšující se inflaci, která nyní míří k devíti procentům. 

Na výraznější zvýšení mzdy mohou dosáhnout zaměstnanci hlavně na pozicích finančních kontrolorů a analytiků, odborníci na e-commerce, IT náboráři, obchodníci s rychloobrátkovým zbožím a technikou, zaměstnanci v obchodních řetězcích a ve stavebnictví nebo vysoce specializovaní pracovníci ve farmacii či výrobě.

"Lockdown v první třetině loňského roku v mnoha firmách způsobil zmrazení náborů a zaměstnání hledali obvykle pouze ti uchazeči, pro které to bylo nezbytné. Firmy věnovaly čas novému pracovnímu nastavení, adaptaci pracovního prostředí na nový styl práce, který, patrně již trvale, bude znamenat vyšší flexibilitu a větší poměr práce z domova," říká ředitel Hays Sándor Bodnás.

  • Nyní je podle něj atmosféra na trhu práce aktivnější a firmy zintenzivnily nábory a vzrostla také aktivita uchazečů na pracovním trhu, kteří se více než loni poohlížejí po nové práci.

Není jich však tolik, aby dokázali pokrýt potřeby firem. "Výrazně tak vzrostla potřeba přímého oslovování kandidátů, headhunting už není náborovou metodou využívanou výhradně pro topmanažerské role, stále častěji se tímto způsobem obsazují i role operativní," komentuje Bodnár.

Dodává, že navýšit počet zaměstnanců plánuje 56 procent společností, dalších 14 procent pak nábory zváží podle situace v průběhu roku. 

Přidávat bude 75 procent firem

K velmi podobným výsledkům došel také aktuální průzkum personální společnosti Grafton. Podle něj plánuje v průběhu letošního roku nabírat nové zaměstnance 59 procent firem. Situaci jim komplikuje právě nedostatek uchazečů, a proto musí stále častěji své týmy doplňovat agenturními zaměstnanci nebo pracovníky z ciziny.

"Nábor cizinců je nevyhnutelný zejména ve výrobě. Své personální potřeby řeší rostoucí počet firem i pomocí přesčasů stávajících zaměstnanců. A až 20 procent firem pak bojuje s nedostatkem lidí automatizací některých výrobních procesů," shrnuje výsledky průzkumu Martin Malo, ředitel Graftonu.

Podle něj letos plánuje zvyšovat mzdy 75 procent zaměstnavatelů. A odhaduje, stejně jako v Hays, že nejčastěji půjde o pětiprocentní růst, necelá třetina firem zvažuje růst desetiprocentní. 

  • Jaká je situace v jednotlivých oborech a kolik se v nich bude přidávat, se dozvíte na následujících kartách.
 

Právě se děje

Další zprávy