trh práce

Práci si v Česku našlo přes 101 tisíc ukrajinských uprchlíků, uvedlo ministerstvo

Práci v Česku si našlo přes 101 tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří do Česka utekli před ruskou invazí. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Údaj podle MPSV vychází z informací, které má úřad práce od zaměstnavatelů. Za necelý půlrok trvání ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku víza dočasné ochrany 409 363 lidí, podle dat ze zápisů do škol jich ale v Česku zůstává méně než 300 tisíc.

"Přes 101 tisíc ukrajinských občanů, kteří do České republiky uprchli před ruskou agresí, si již u nás našlo práci. Vyplývá to z informací od zaměstnavatelů, které má k dispozici Úřad práce ČR. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa," uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK

Nejistota kolem koronaviru zpozdí oživení pracovního trhu, experti zhoršili výhled

Oživení globálního trhu práce potrvá déle, než se původně předpokládalo, a nezaměstnanost zůstane nad úrovní z doby před pandemií nejméně do roku 2023. Důvodem je nejistota ohledně dalšího vývoje a trvání pandemie. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Mezinárodní organizace práce.

Zpráva odhaduje, že v letošním roce bude o 52 milionů pracovních míst méně, než v době před pandemií. To je přibližně dvojnásobek předchozího odhadu z loňského června. Narušení trhu práce bude pokračovat i v roce 2023. To má být zhruba o 27 milionů pracovních míst méně. Oživení pak bude pomalé a nejisté.

Rychlost oživení se podle zprávy v jednotlivých regionech liší. Nejpovzbudivější signály vykazují Evropa a Severní Amerika, zatímco jihovýchodní Asie a Jižní Amerika zaostávají.

Proti loňskému a předloňskému roku se ale situace na pracovním trhu patrně zlepší. Loni bylo přibližně o 125 milionů pracovních míst méně než před pandemií a v roce 2020 to bylo o 258 milionů méně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat