Praha - Na podání přiznání k dani z nemovitostí za rok 2013 zbývají poslední dny, termín i letos vyprší tradičně na konci ledna.
Přiznání musí podat hlavně lidé, kteří byli v minulém roce zapsáni jako noví vlastníci do katastru nemovitostí.
Naopak kdo daňové přiznání ke svému bytu, domu, či pozemku již v minulosti podal a nic výraznějšího se u něj nezměnilo, zatím na daň z nemovitostí myslet nemusí. Ani termín platby se totiž nemění, zůstává konec května.
Může se ale změnit výše daně, pokud tak rozhodla obec, v jejímž katastrálním území nemovitost leží. Konkrétní výši daně pro rok 2013 se lidé tradičně dozvědí v květnu, kdy jim finanční úřady zašlou složenku s aktuální částkou.
Jedna z mála novinek letošního roku, nepočítáme-li změny místních koeficientů, souvisí s organizačním přeskupením finančních úřadů. Noví majitelé nemovitostí podávají od letošního roku jen jediné přiznání za všechny své nemovitosti nacházející se na území jednoho kraje.
Příjemnou změnou pak je opětovné zmírnění pokuty za pozdní podání přiznání. Po dvou letech totiž skončila "automatická" sankce ve výši 500 korun. Právě u daně z nemovitostí totiž byla podle ministerstva financí mnohdy nepoměrně vysoká.
Kdo přiznání podává?
Daňové přiznání se tedy týká jen těch, kteří v minulém roce koupili nemovitost, nebo ji například zdědili. Zároveň muselo u nemovitosti v katastru dojít ke změně majitele rovněž v roce 2012.
Tomu, kdo o zápis v katastru požádal ještě v roce 2012, ale dojde k němu až letos, se termín daňového přiznání posouvá. Bude ho muset podat až do tří měsíců od konce měsíce, ve kterém zápis do katastru proběhl.
Do konce ledna musí přiznání podat ale i ti poplatníci, kteří již podali přiznání v některém z předchozích zdaňovacích období, ale změnily se u nich "okolnosti rozhodné pro vyměření daně". Takovou okolností je například změna počtu vlastněných nemovitostí, změna rozlohy pozemku, kolaudace stavby či dobudování přístavby k rodinnému domu.
Naopak důvodem pro podání nového daňového přiznání není změna koeficientů a sazeb (výše daně), z nichž se daň z nemovitostí vypočítává.
Kdo v minulém roce prodal svou nemovitost, nebo ji přepsal na někoho jiného, ten má ze zákona povinnost to finančnímu úřadu oznámit rovněž do konce ledna.
Pokuta opět zmírnila
Daň z nemovitostí je mezi daněmi ojedinělá tím, že se daňové přiznání nepodává zpětně za minulý rok, ale za rok, v němž se podává. Do čtvrtka 31. ledna 2013 se tedy musí podat přiznání za rok 2013.
I když oficiální termín končí s lednem, přiznání k dani z nemovitostí je možné bez sankce podat ještě o pět pracovních dnů později - tedy nejpozději ve čtvrtek 7. února. V tento den už ale musí být přiznání na finančním úřadě, nestačí jej pouze v ten den podat na poště.
U pozdějšího podání už hrozí pokuta. Ta činí 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení (a maximálně 5 % daňové povinnosti, nebo 300 tisíc korun).
Pokud však takto vypočtená pokuta nepřesáhne 200 korun, finanční úřad ji nepředepíše, respektive nevzniká povinnost ji uhradit.
Po dvou letech tak skončila přísná pravidla, podle nichž musel každý opozdilec automaticky platit pokutu v minimální výši 500 korun. Přísnější pravidla platí již od roku 2011, zatímco předtím záviselo její udělení na rozhodnutí úředníků.
Nejzajímavější domy ze soutěží a výstav v roce 2012. Podívejte se:
Od letošního roku má díky novele daňového řádu automaticky tuto pokutu platit jen ten, kdo nepodá daňové přiznání ani dodatečně, tedy typicky po výzvě z finančního úřadu.
Zaplaťte do konce května
Daň z nemovitostí je potřeba zaplatit do konce května. Pokud její výše přesáhne hranici 5000 korun, je možné ji rozdělit na poloviny a druhou uhradit do konce listopadu.
Odlišný termín platí pouze u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb. Ti daň platí ve dvou stejných splátkách. První je třeba uhradit do konce srpna, druhou opět do konce listopadu.
Sankcí za pozdní platbu jsou úroky z prodlení. Momentální roční sazba úroků z prodlení činí 14,05 procenta.
V Pardubicích a Chrudimi zaplatíte méně
Základem pro výpočet daně z nemovitostí je vždy výměra pozemku či stavby. Ta se následně násobí daňovou sazbou, která je určena pro každý typ nemovitosti zvlášť. Seznam sazeb naleznete na webu České daňové správy.
Tento dílčí výpočet se dále může násobit několika typy koeficientů (nejběžnější je koeficient podle velikosti obce), jejich výši určuje zákon o dani z nemovitostí.
Výpočet však dále může komplikovat fakt, že jednotlivé obecní úřady mohou vyhláškou výši těchto koeficientů měnit. Například pro Prahu je tak koeficient podle velikosti obce stanoven na úrovni 4,5, městská vyhláška ale zvedla jeho výši na maximum, tedy na hodnotu 5. Kompletní seznam pozměněných koeficientů naleznete opět na webu České daňové správy.
Zde naleznete také seznam místních koeficientů pro rok 2013. Tento koeficient je plně v kompetenci obecních úřadů. Ty mohou jeho výši vyhláškou měnit každý rok. Pokud obec jeho výši neupraví, zůstává na hodnotě 1, což znamená, že již dále nezvyšuje vypočtenou výši daně. Obce mohou koeficient nastavit na hodnotách 2, 3, 4 a 5.
Zatímco v roce 2011 jej podle seznamu České daňové správy zvýšilo 312 obcí, v roce 2012 tak učinilo již 416 obcí a letos už seznam obsahuje 499 položek, tedy obcí.
Čtěte také: Daň z nemovitostí se zjednoduší. Když jich máte víc Daň z převodu nemovitostí se změní. Zaplatí kupující Daně letos plaťte na nové účty, vyzývá finanční správa |
Z okresních měst letos ke zvýšení místního koeficientu přistoupila zhruba desetina z nich. Ukazuje to analýza serveru Podnikatel.cz, podle které ke zvýšení došlo v těchto okresních městech: Nymburk, Semily, Vsetín, Frýdék-Místek. Místní koeficient zvýšil i Jeseník, který však zároveň zrušil podnikatelský koeficient ve výši 1,5. Ten naopak nově zavedla Ostrava. Město Chomutov pak zvýšilo jak místní, tak i podnikatelský koeficient. Naopak ke snížení koeficientu došlo v Pardubicích a Chrudimi.
Koeficienty a sazby je třeba přitom zadat do daňového přiznání. Nejjednodušší způsob vyplnění tak zřejmě nabízí Daňový portál České daňové správy. Zde je možné vyplnit interaktivní formulář, který sazby a koeficienty na základě zadaných informací (obec, výměra stavby či pozemku a tak dále) automaticky dosazuje.
Jedno přiznání na více nemovitostí v kraji
Novinkou roku 2013 je, že noví majitelé nemovitostí podávají pouze jedno daňové přiznání za všechny své nemovitosti, které se nachází na území jednoho kraje. Stejné to je i s placením daně z nemovitostí, jednotlivé platby za více nemovitostí v jednom kraji budou sloučeny do jedné.
Sloučení dosavadních daňových povinností provedou finanční úřady automaticky. "Nedojde-li proti zdaňovacímu období 2012 ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně, nebude v lednu 2013 nutný žádný úkon ze strany poplatníků," uvedla Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.
Změna souvisí se zákonem o Finanční správě, který změnil strukturu finančních úřadů. Ještě v roce 2012 bylo osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů, od roku 2013 funguje 14 krajských finančních úřadů a 199 jejich územních pracovišť.
Novostavby už bez výhod
Od roku 2011 přibyla možnost spoluvlastníků staveb podávat daňové přiznání jednotlivě pouze za vlastní podíl. Zároveň platí, že když to udělá jeden spoluvlastník, mají i ostatní spoluvlastníci povinnost podat samostatné přiznání.
Spoluvlastníci od roku 2011 mohou také zvolit zástupce, který nemá spoluvlastnický podíl na dotyčné nemovitosti. Zákon totiž zavedl institut společného zmocněnce, kterým může být například daňový poradce.
Již od roku 2010 pak neplatí osvobození od platby daně z nemovitostí pro novostavby. Pokud jste tedy minulý rok koupili nový byt, nebo postavili nový dům, budete i z něj odvádět státu daň.
Motýlí domky, lesní hotel i semenná banka. Moderní norská architektura: