Nejzajímavější domy z architektonických soutěží a výstav v roce 2012

Nejzajímavější domy z architektonických soutěží a výstav v roce 2012
BEFFA 2012 Kategorie: Dřevostavba 2. místo - Dřevostavba RD v pasivním standardu v obci Rozhanovce, Košický kraj Architekt: Ing. arch. Jana Račková, Ing. arch. Pavol Škombár Investor: Ing. arch. Jana Račková, Ing. arch. Pavol Škombár …. s rodinami Moderní dřevostavba s využitím architektonických prvků, které umožňují fungování domácnosti s malými provozními náklady. Autoři se snažili spojit ekologický přístup s moderností. Dispozice stavby spojuje výhody jižně orientované fasády s atraktivnějším výhledem na západ, respektuje okolí a „živý pozemek", využívá výhod zelené střechy a pracuje se solárními zisky. Samozřejmostí je řízené větrání a teplovzdušné vytápění s rekuperací, zemní kolektor i solární ohřev vody. V dispozici hraje prim také bezbariérovost. Dřevostavba rodinného domu je v pasivním energetickém standardu. Spotřeba energie na vytápění za rok činí 1650 kWh, celková spotřeba energie na dům je pak 6500 kWh/rok.
BEFFA 2012 Kategorie: Rodinné domy 1. místo - Rodinný dům Vonoklasy ve Středočeském kraji Investor: Jana a Ladislav Trpákovi Autor: UNIT architekti / Jiran Kohout architekti - Ing. arch. David Tichý, Ph.D., Ing. arch. Michal Kohout, Ing. arch. Zdeněk Jiran  Dřevostavba rodinného domu ve Vonoklasech dosahuje velmi nízkých nákladů na energie, blížících se pasivnímu energetickému standardu.
BEFFA 2012 Kategorie: Bytové domy 1. místo - Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem v Praze - Strašnicích Investor: JRD s.r.o. Architekt: Ak. arch. Aleš Brotánek, Ing. arch. Jan Praisler, AB ateliér Bytová vila Pod Altánem ukazuje důmysl architektů, kteří dokázali skloubit polohu domu v městském prostředí s již ustálenou, ale rozmanitou urbanistickou strukturou a řadou stavebně-technických omezení s energetickými nároky pasivního energetického standardu (měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 15 kWh/m2/rok dle PHPP).
BEFFA 2012 Kategorie: Bytové domy 2. místo - Nízkoenergetický bytový dům Vila Augustus ve Strašnicích na Praze 10 Architekt: Podlipný Sladký architekti s.r.o. Investor: JRD s.r.o. Vila Augustus je stylové bydlení ve vilové čtvrti nabízející exkluzivní výhledy na panoramata Prahy a mimořádné nízké náklady na energie. Splňuje požadavky nízkoenergetické budovy, a to zejména díky nadstandardní tloušťce zateplení 20 cm, masivním dřevěným oknům s izolačním trojsklem, tepelnému čerpadlu se čtyřmi vrty v délce 150 m a teplovzdušnému vytápění s řízeným větráním a rekuperací tepla. Díky těmto technologiím bylo dosaženo potřeby tepla na vytápění, která se blíží pasivnímu standardu (pouze 19 kWh/m2/rok), a mimořádného komfortu vnitřního prostředí a nízkých provozních nákladů. Pohodu vnitřního klima zvyšují také vynikající zvukově izolační vlastnosti trojskel a v letních měsících také systém elektronicky ovládaných venkovních žaluzií a chlazení integrované do větracího systému.
Foto: BEFFA / Dano Veselský
Věra Tůmová
21. 12. 2012 15:00

Každým rokem se architekti se svými projekty účastní řady významných oborových soutěží. Některé stavby jsou pak natolik unikátní, že zvítězí i "na více frontách". Prohlédněte si, které nové a zrekonstruované domy či veřejné stavby letos zaujaly odborné poroty tuzemských a zahraničních soutěží.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy