Vyšší důchody i pojistné, povinné datové schránky nebo větší ochrana zákazníků. S příchodem nového roku je pravidelně spojena celá řada zásadních daňových, finančních a právních změn. Redakce Aktuálně.cz přináší detailní novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začalo platit úderem silvestrovské půlnoci.
Peníze pro důchodce i penze pro záchranáře
- Díky pravidelné valorizaci důchodů se výše základní výměry starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu od ledna zvýší o 140 korun na 4 040 korun. Procentní výměra se zvýší o 5,1 procenta. Průměrný důchod tak naroste o 825 korun.
Zatímco na začátku roku 2022 důchodci pobírali 42,5 procenta průměrné mzdy, v lednu 2023 to bude už 45,9 procenta.
Zároveň se od ledna zvýší starobní důchod za výchovu dětí (výchovné) penzistům, kteří převážně pečovali o dítě. Za každé vychované dítě budou mít důchod vyšší o 500 korun měsíčně. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se díky výchovnému sníží rozdíl mezi průměrným starobním důchodem žen a mužů. Ženy pobírají v průměru nižší důchod než muži, a častěji se tak dostávají na hranici chudoby.
Záchranáři dříve do penze
Od ledna se také členům výjezdové skupiny, operátorům zdravotnické záchranné služby, záchranářům horské služby a členům podnikových hasičských záchranných sborů sníží důchodový věk, a to na základě principu:
- za 4400 odpracovaných směn se důchodový věk snižuje o 30 měsíců (to je 2,5 roku) a za každých dalších 74 směn o měsíc, celkem nejvýše o pět let. Zápočet směn bude možné provést zpětně od 1. ledna 1993.
Zaměstnavatelé budou na jejich dřívější odchod do důchodu přispívat, a to tak, že bude zvýšena sazba pojistného placeného zaměstnavateli na důchodové pojištění. Náběh navýšení bude postupný, v prvním roce účinnosti se zvýší o dvě procenta, ve druhém o tři procenta, ve třetím o čtyři procenta a ve čtvrtém o cílových pět procent.