Důchodce čeká skromnější přilepšení. Kalkulačka ukazuje, jak se od června zvýší penze

Kateřina Hovorková Štefan Novák Kateřina Hovorková, Štefan Novák
Aktualizováno 15. 3. 2023 16:51
Důchody se v červnu opět zvýší. Půjde o mimořádnou valorizaci, ke které musí stát podle zákona přistoupit v případě vysoké inflace. Prezident Petr Pavel se však nyní rozhodl podepsat změnu valorizačního mechanismu, aby na důchody neteklo tolik peněz ze státního rozpočtu. Místo 1770 korun tak průměrná penze vzroste o 760 korun. Jak si na léto s příjmem polepšíte vy, zjistíte na naší kalkulačce.

Zvýšení důchodů od června 2023

Důchody se podle zákona zvyšují pravidelně vždy od ledna a pak také mimořádně, pokud za sledované období od posledního přidání přírůstek cen překročí pět procent. A to se opět stalo. Takže v červnu dojde k dalšímu navýšení penzí.

Při dosavadním valorizačním mechanismu by ale zvýšení důchodů stálo veřejnou kasu 34 miliard korun. Průměrný důchod by se zvýšil o 1770 korun. Proto kabinet navrhl upravit valorizační vzorec tak, aby výdaje ze státního rozpočtu byly nižší. Průměrný důchod bude navýšen o 760 korun. Omezení mimořádné valorizace má být jednorázové.

Prezident Pavel se rozhodl vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů podepsat. Je ale nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud, uvedl. Pokud by se na soud nakonec neobrátila v souvislosti s novelou opozice, která je proti tomuto snížení, učiní tak sám prezident.

Důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je pevně stanovená část důchodu pro všechny. Procentní výměra závisí na konkrétním průběhu pojištění. Platí, že čím jsou vyšší příjmy v rozhodném období a delší získaná doba pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu. 

Důchody starobní (včetně předčasných), invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí se zřejmě od června zvýší takto:

  1. základní, solidární výměra důchodů o 400 na 4440 korun měsíčně
  2. procentní, zásluhová výměra všech druhů důchodů o 2,3 procenta

Stejné tempo růstu jako u starobních důchodů se bude od června týkat také invalidních a pozůstalostních důchodů. Jedinou výjimkou jsou ti, kteří pobírají dva důchody zároveň, typicky starobní a vdovský, kde se navýšení o 400 korun nepromítne u obou důchodů, ale pouze u jednoho.

Důchody se loni zvýšily třikrát - a to v lednu, v červnu a v září. Letos se zvýšily v lednu v průměru o 825 korun.

Zároveň bylo v lednu poprvé většinou ženám vyplaceno navíc takzvané výchovné, a to ve výši 500 korun za každé vychované dítě. V lednu tak průměrná penze dosahovala podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí 19 438 korun. Na konci roku 2021 přitom činil průměrný starobní důchod 15 453 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy