V naprosté většině případů platí, že čím později člověk o důchod požádá, tím je přiznaná částka vyšší. "Je to takové železné pravidlo našeho důchodového systému," říká náměstek ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Tomáš Machanec.
Letos ovšem toto pravidlo neplatí. Důvodem je dvouciferná inflace. Letos přiznaný důchod je totiž díky ní zvýšený o valorizace v červnu, v září a bude zvýšen i o blížící se lednovou valorizaci. "Dostali jsme se do situace, kdy růst letos přiznaných důchodů výrazně předběhne růst nových důchodů v příštím roce," potvrzuje Machanec.
Podle něj se jedná o naprostou výjimku. Lidem, kteří mají jít do řádného starobního důchodu v příštím či přespříštím roce, proto doporučuje, aby si požádali o penzi už teď.
Jak ukazuje konkrétní příklad, vyplatí se jim to. Třeba žadatel, který má jít do řádného důchodu příští rok a bude mít osobní vyměřovací základ (tj. průměrný měsíční příjem pojištěnce za období jeho výdělečné činnosti přepočítaný na současnou hodnotu peněz, pozn. red.) ve výši 40 tisíc korun hrubého, dostane v roce 2023 přiznaný důchod ve výši 20 537 korun.
Pokud si ovšem požádá ještě letos a do řádného důchodu mu bude zbývat 12 měsíců, dostane předčasný, tedy za běžných okolností krácený důchod ve výši 21 677 korun. Získá tedy o 1140 korun měsíčně více, než by řádně dostal příští rok.
Pokud by mu do řádného důchodu chyběl jen půlrok, dostane dokonce 22 173 korun, což je už o 1636 korun více.
Porovnání přiznané výše předčasného důchodu v roce 2022 a řádného důchodu v roce 2023
Ideální je požádat o důchod bez výplaty
Podle Machance je proto nejlepším řešením požádat do konce roku na sociální správě o starobní důchod, a to bez výplaty. Žadatel bude dál pracovat, a to až do doby, než dosáhne termínu řádného důchodu, a teprve pak požádá o uvolnění výplaty.
Penze přiznaná v letošním roce se mu navýší o měsíce, které ještě odpracoval, a zároveň mu budou smazány sankce za předčasnost. Dostane tedy důchod ještě vyšší, než je uvedený v tabulce. "Letos si prostě zafixujete výhodný důchod," komentuje vzniklou situaci náměstek.
Upozorňuje, že požádat o předčasný důchod, nechat si ho vyplácet a současně pracovat, ovšem nejde. Při pobírání předčasného důchodu totiž není možné vykonávat výdělečnou činnost, lze si pouze přivydělat na dohody do limitu 10 tisíc, resp. 3500 korun měsíčně. Dřívější odchod do důchodu je běžně penalizován i tímto způsobem. Důvodem je, aby lidé na trhu práce zůstávali co nejdéle.
Zájem bude velký, čekají úřady
Podle dat MPSV ročně zažádá o starobní důchod zhruba 100 tisíc lidí, ať už o řádné, nebo předčasné. Letos se ale právě díky této mimořádné situaci, a tedy mimořádnému navýšení důchodů očekává zájem výrazně vyšší. Úřad proto nevylučuje problémy s přetížením pracovníků sociální správy, a to zvláště na konci roku.
Machanec doporučuje objednat se na úřad co nejdříve. Nutná je osobní návštěva. Pokud by byla situace na úřadech dramatická, jsou ministerstvo a sociální správa připraveny zavést dočasné zjednodušení postupu podávání žádostí tak, aby všem žadatelům vyšly vstříc. Uvažuje se také o elektronickém formuláři, který by žádosti dočasně urychlil.
Jak upozorňuje Jiřina Holubová ze společnosti Freedom Financial Services, letošní situace je zcela opačná než před rokem, kdy bylo výhodnější s žádostí o důchod naopak počkat.
Připomíná, že lidé, kteří řádného starobního důchodu dosáhli v tomto roce, ale nemusí s žádostí o důchod chvátat tak jako ti, co půjdou do důchodu příští rok.
"Není nutné se rozhodnout do konce letošního roku. O přiznání řádného starobního důchodu, který vychází na letošek, lze požádat i zpětně, nejpozději však do pěti let, neboť nárok na výplatu důchodu zaniká uplynutím pěti let ode dne, za který důchod náleží. Důchod bude stanoven na základě výpočtu platného pro rok 2022 a ihned bude několikrát valorizován," upozorňuje Holubová.
Rozdíl o tisíce korun
Expertka přitom nabízí srovnání řádných důchodů v letech 2022 a 2023. Jinými slovy, kolik bude brát člověk, který řádného důchodu dosáhne letos, a ten, který o řádný důchod požádá až příští rok.
I u nejnižšího příjmu přitom rozdíl přesahuje 1000 korun měsíčně. S rostoucí výší důchodu rozdíl mezi důchody 2022 a 2023 roste, a to až na zhruba 2,5 tisíce korun u příjmu kolem 60 tisíc měsíčně. Za 20 let života v penzi pak představují uvedené důchody roku 2023 ztrátu od 250 tisíc korun do 600 tisíc korun. A to bez započítání vlivu inflace a budoucího růstu mezd, a tím i valorizací důchodů.
"Důchody přiznané do konce roku 2022, včetně předčasných s odkladem výplaty, budou přínosem, tedy ziskem oproti důchodům přiznaným v roce 2023. Je tedy jasně vidět, že se nevyplatí otázku správného načasování starobního důchodu podceňovat," uzavírá Holubová.