Internet v mobilu přidá i O2. Nový tarif nabízí víc dat, ale je o 100 korun dražší

Jan Úšela Marek Miler, Jan Úšela
6. 6. 2017 11:37
Mobilní operátor ovládaný skupinou PPF sice nezměnil nejčastěji používaný individuální tarif za 749 Kč, ale nově nabízí tarif s 6 GB dat za 849 Kč. Po přepočtu je mezi třemi hlavními operátory druhý nejdražší. Stejně jako konkurenti se snaží převést zákazníky k dražším tarifům a přimět je k většímu čerpání mobilního internetu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Druhý největší mobilní operátor v Česku O2 přichází s novými tarify, které od poloviny června nabídnou více dat než dosud.

Operátor ovládaný finanční skupinou PPF nezměnil nabídku nejprodávanějšího tarifu, kde za 749 korun k neomezenému volání a SMS dává 1,5 GB dat. Zato ale přichází s novým tarifem s větší porcí dat: Za neomezené volání a SMS a 6 GB dat k tomu bude nově chtít 849 korun měsíčně. Tím po přepočtení ceny na 1 GB dat překoná nejnovější nabídku od T-Mobile, ale zaostává za Vodafonem.

Hlavni "neomezené" tarify českých operátorů

Operátor

Objem dat

Cena

Cena za 1 GB

Vodafone

7 GB*

777 Kč

111 Kč

O2

6 GB

849 Kč

141 Kč

T-Mobile

4 GB

799 Kč

200 Kč

*  V základu má tarif jen 5 GB. Další 2 GB ale zákazník každý měsíc bezplatně získá, když o ně požádá v aplikaci Můj Vodafone.

Operátor O2 nově začne prodávat i jeden tarif pro náročnější zákazníky - s 20 GB dat a 600 minutami volání do zahraničí za 1699 korun. Změny O2 dělá také u svých balíčků pro rodiny, které prodává teprve od začátku května. U základního balíčku O2 Spolu půjde nově ke každému číslu za 100 korun přikoupit tři GB dat místo dosavadních dvou.

"Tarify jsme vytvářeli podle typického chování zákazníků. Vidíme, že podstatná část datuje málo, ale o to více volá a posílá SMS," říká mluvčí společnosti Lucie Pecháčková. Naprostá většina majitelů "neomezeného" balíčku s 1,5 GB dat podle ní za měsíc vyčerpá méně jak 80 procent přiděleného datového objemu.

Podle spotřebitelského spolku Telefonující.cz jde O2 pouze ve stopách konkurence. "Stále jde o zachování oligopolu bez snahy cokoliv změnit směrem k evropským cenám v segmentu koncových zákazníků. Na velkoobchodním trhu čeští operátoři nabízí stejné objemy dat za zlomek cen," uvedli Telefonující na svém Facebooku.

Tlak na ceny roste

Vodafone přišel loni s nabídkou pro studenty, která obsahovala 10 GB dat. Letos v únoru pak představil speciální tarify pro rodinu obsahující v součtu 42 GB pro čtyři členy domácnosti - každý za 625 korun. V dubnu přišlo s vlastními rodinnými balíčky také O2.

Tuzemští operátoři mění ceníky poté, co je za vysoké ceny dat kritizovali vedle zákazníků i politici. Nejrazantnější změnu oznámil minulý měsíc Vodafone, který například u nejprodávanějšího tarifu za 777 korun nabídl 7 GB dat, tedy téměř pětkrát více než bylo v předchozí nabídce.

Změny v cenících ale nemusejí nutně s tlakem politiků souviset. Podle analytiků spustil cenovou válku Vodafone, protože bude s přibývajícím časem čelit konkurenci obou větších rivalů T-Mobile a O2, kteří část své mobilní sítě začali sdílet. Strategií všech tři operátorů je převést rychle co nejvíc zákazníků na vyšší datové tarify a zúročit miliardové investice do výstavby vysokorychlostních sítí.

Hlavní souboj se svádí o podobu nejpoužívanějších neomezených tarifů pro jednotlivce. Poslední čtyři roky platilo, že za takové balíčky platili tuzemští zákazníci u všech tří hlavních operátorů shodnou cenu: 749 korun za 1,5 GB mobilního internetu. Jako první cenu letos v dubnu změnil T-Mobile. O 50 korun tarif zdražil, zároveň v něm ale nově nabídl 4 GB dat. Spolu s tím operátor přidal data také u svých dalších nabídek, i u nich ale došlo k mírnému zdražení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy