Datová revoluce? O2 láká na levnější internet v mobilu, má to ale háček

Jan Úšela Jan Úšela
27. 4. 2017 10:46
Operátor O2 nabídne více mobilního internetu, k novým balíčkům se ale dostanou pouze rodiny nebo drobné podniky. Tarify s názvem Spolu lze navíc využít pouze při předplacení internetové televize operátora. Podobně jako u předchozích cenových úprav, k nimž přistoupili konkurenční operátoři T-Mobile a Vodafone, nejde ani v tomto případě o výrazné zlevnění mobilních dat, která v Česku patří k nejdražším v Evropě.
Zaujme vás? (ilustrační foto)
Zaujme vás? (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Operátor O2 následuje konkurenci a začíná lákat na větší objem mobilního internetu. Nové tarify nazvané Spolu začne prodávat od 3. května. Kromě neomezeného volání obsahují tři až pět gigabytů dat, zatímco dosavadní tarif obsahoval jen 1,5 GB dat za 749 korun měsíčně.

K novince se ale nedostane každý. Balíčky jsou určené jen tří- až čtyřčlenným rodinám nebo stejně velkým drobným podnikům. Další podmínkou je předplatné internetové televize O2 TV. Celý balíček včetně televize pak přijde na dva až tři tisíce korun měsíčně.

Za nejlevnější verzi tarifu tak jeden člověk v tříčlenné rodině zaplatí 566 korun, což zahrnuje volání, psaní SMS a využívání 3 GB mobilního internetu. K tomu ale rodina nebo malý podnik musí připočíst ještě 299 korun měsíčně za internetovou televizi. A kdo chce mít víc internetu, připlatí si ještě za příděl 5 GB dat na každé SIM kartě stokorunu.

Operátor

Data v rodinném balíčku Cena za rodinný balíček Cena pro jednotlivce Data pro jednotlivce
O2* 10,5 GB 2 498 Kč 624,50 Kč 1,5 - 3 GB**
Vodafone 42 GB 2 499 Kč 625 Kč 10,5 GB
T-Mobile nenabízí nenabízí 799*** 4 GB

* Verze základního tarifu pro čtyřčlennou rodinu, v cenách je započten i poplatek za O2 TV ve výši 299 Kč.

**U nejlevnější verze tarifu má čtvrtý člen rodiny pouze 1,5 GB dat, ostatní tři uživatelé mají nárok na 3 GB.

*** Jedná se o individuální tarif, který si sjednává každý zákazník sám

"Při vytváření balíčků jsme kladli důraz především na flexibilitu," říká generální ředitel O2 Tomáš Budník, podle něhož to znamená kombinaci mobilních a televizních služeb. Operátor v předchozích dvou měsících testoval ve vybraných prodejnách různé tarifní nabídky. "A právě o tuto byl v pilotním provozu obrovský zájem. Již nyní ji využívají stovky českých rodin," tvrdí Budník.

Slabé i v porovnání s konkurencí

Nabídka od O2 oproti podobným novinkám konkurentů příliš neobstojí. Nejvíce se nové balíčky podobají rodinnému tarifu Red+ od Vodafonu. Ten za 2499 korun čtyřčlenné rodině nabízí celkem 42 gigabytů dat. Jeden člen domácnosti tak za 10,5 GB zaplatí necelých 625 korun.

Rodinný balíček od O2 oproti tomu v základu stojí 1999 korun (včetně televize), za čtvrtého člena domácnosti je pak třeba připlatit alespoň 499 korun. Ovšem O2 za podobnou cenu nabízí jednomu uživateli pouze 3 GB dat. Dražší verze s 5 GB dat pak pro čtyřčlennou rodinu vychází na 3065 korun, tedy 766 korun na jednoho. A to je jen o pár korun méně, než kolik nově nabízí T-Mobile za srovnatelný individuální balíček s 4 GB internetu.

O2 přiznává, že jedním z hlavních cílů je přilákat více lidí k internetové televizi O2 TV. "Ta má více než 220 tisíc zákazníků," upřesňuje mluvčí firmy Lucie Pecháčková. Na nové tarifní nabídky mohou přejít i stávající zákazníci, kteří už O2 TV i jeho domácí internet využívají. O2 jim v takovém případě slibuje až 35procentní úsporu stávajících nákladů.

Operátor se snaží, aby zákazníci využívali co nejvíce jeho služeb a navíc neodcházeli ke konkurenci. Zájemce o nový rodinný balíček se totiž musí O2 upsat na další dva roky.

Ani příděl internetu, který poskytují nové mobilní tarify, však většině klientů pro sledování internetové televize O2 nevystačí. Proto operátor ještě nabízí, aby si rodina do nového balíčku přidala i jeho internetové připojení na doma, na které se v takovém případě vztahuje stokorunová sleva.

Firma naznačuje, že nabídku může ještě vylepšit. "V případě, že bude mezi zákazníky zájem, nevylučujeme, že ji upravíme nebo rozšíříme," říká mluvčí Pecháčková.

Operátor by měl navíc do měsíce přijít také s upravenými tarify pro jednotlivce, které změní v souvislosti s červnovým ukončením roamingu v Evropské unii. Zatím ale není jasné, zda individuální balíčky O2 zlevní, nebo v nich operátor nabídne alespoň více mobilního internetu. "Konkrétní podobu nabídky nyní nezveřejňujeme, zákazníky o ní budeme včas informovat," uvádí Pecháčková.

Příliš drahá data

Do úprav tarifů se trojice tuzemských mobilních operátorů letos pustila po kritice expertů i politiků, kteří připomínají, že mobilní internet v Česku patří mezi nejdražší v Evropě. Politici mimo jiné navrhli, aby byli operátoři více pokutováni než dosud a aby lidé mohli snadněji měnit operátora, což má vést ke zvýšení konkurence na trhu.

Na volání po "datovém jaru" nejprve v únoru reagoval Vodafone, jehož nabídka je ale omezena jen pro rodiny. Koncem března pak následoval T-Mobile, který u většiny svých tarifů zvýšil objem mobilního internetu, k tomu ale mírně zdražil paušál. Předtím všichni operátoři dlouho nabízeli neomezené volání a 1,5 GB dat za shodných 749 korun.

Podle šéfa spotřebitelské organizace Telefonující.cz Svatopluka Bartíka nová nabídka O2 pro zákazníky příliš lákavá není. "Třeba v Rakousku vám žádný z operátorů nenabízí žádné televize nebo nabídky telefonů. Zákazníkům tam zkrátka poskytují přesně to, co potřebují a vyžadují," míní Bartík.

Regulátor trhu - Český telekomunikační úřad - vítá podle svého mluvčího Martina Drtiny každou změnu, která koncovým zákazníkům ve výsledku zlevní účty za datové a telefonní služby a přinese více dat. "Očekáváme však, že změny, které by bylo možné pojmenovat jako datové jaro, teprve přijdou," dodává Drtina.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy