Datová revoluce? O2 láká na levnější internet v mobilu, má to ale háček

Jan Úšela Jan Úšela
27. 4. 2017 10:46
Operátor O2 nabídne více mobilního internetu, k novým balíčkům se ale dostanou pouze rodiny nebo drobné podniky. Tarify s názvem Spolu lze navíc využít pouze při předplacení internetové televize operátora. Podobně jako u předchozích cenových úprav, k nimž přistoupili konkurenční operátoři T-Mobile a Vodafone, nejde ani v tomto případě o výrazné zlevnění mobilních dat, která v Česku patří k nejdražším v Evropě.
Zaujme vás? (ilustrační foto)
Zaujme vás? (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Operátor O2 následuje konkurenci a začíná lákat na větší objem mobilního internetu. Nové tarify nazvané Spolu začne prodávat od 3. května. Kromě neomezeného volání obsahují tři až pět gigabytů dat, zatímco dosavadní tarif obsahoval jen 1,5 GB dat za 749 korun měsíčně.

K novince se ale nedostane každý. Balíčky jsou určené jen tří- až čtyřčlenným rodinám nebo stejně velkým drobným podnikům. Další podmínkou je předplatné internetové televize O2 TV. Celý balíček včetně televize pak přijde na dva až tři tisíce korun měsíčně.

Za nejlevnější verzi tarifu tak jeden člověk v tříčlenné rodině zaplatí 566 korun, což zahrnuje volání, psaní SMS a využívání 3 GB mobilního internetu. K tomu ale rodina nebo malý podnik musí připočíst ještě 299 korun měsíčně za internetovou televizi. A kdo chce mít víc internetu, připlatí si ještě za příděl 5 GB dat na každé SIM kartě stokorunu.

Operátor

Data v rodinném balíčku Cena za rodinný balíček Cena pro jednotlivce Data pro jednotlivce
O2* 10,5 GB 2 498 Kč 624,50 Kč 1,5 - 3 GB**
Vodafone 42 GB 2 499 Kč 625 Kč 10,5 GB
T-Mobile nenabízí nenabízí 799*** 4 GB

* Verze základního tarifu pro čtyřčlennou rodinu, v cenách je započten i poplatek za O2 TV ve výši 299 Kč.

**U nejlevnější verze tarifu má čtvrtý člen rodiny pouze 1,5 GB dat, ostatní tři uživatelé mají nárok na 3 GB.

*** Jedná se o individuální tarif, který si sjednává každý zákazník sám

"Při vytváření balíčků jsme kladli důraz především na flexibilitu," říká generální ředitel O2 Tomáš Budník, podle něhož to znamená kombinaci mobilních a televizních služeb. Operátor v předchozích dvou měsících testoval ve vybraných prodejnách různé tarifní nabídky. "A právě o tuto byl v pilotním provozu obrovský zájem. Již nyní ji využívají stovky českých rodin," tvrdí Budník.

Slabé i v porovnání s konkurencí

Nabídka od O2 oproti podobným novinkám konkurentů příliš neobstojí. Nejvíce se nové balíčky podobají rodinnému tarifu Red+ od Vodafonu. Ten za 2499 korun čtyřčlenné rodině nabízí celkem 42 gigabytů dat. Jeden člen domácnosti tak za 10,5 GB zaplatí necelých 625 korun.

Rodinný balíček od O2 oproti tomu v základu stojí 1999 korun (včetně televize), za čtvrtého člena domácnosti je pak třeba připlatit alespoň 499 korun. Ovšem O2 za podobnou cenu nabízí jednomu uživateli pouze 3 GB dat. Dražší verze s 5 GB dat pak pro čtyřčlennou rodinu vychází na 3065 korun, tedy 766 korun na jednoho. A to je jen o pár korun méně, než kolik nově nabízí T-Mobile za srovnatelný individuální balíček s 4 GB internetu.

O2 přiznává, že jedním z hlavních cílů je přilákat více lidí k internetové televizi O2 TV. "Ta má více než 220 tisíc zákazníků," upřesňuje mluvčí firmy Lucie Pecháčková. Na nové tarifní nabídky mohou přejít i stávající zákazníci, kteří už O2 TV i jeho domácí internet využívají. O2 jim v takovém případě slibuje až 35procentní úsporu stávajících nákladů.

Operátor se snaží, aby zákazníci využívali co nejvíce jeho služeb a navíc neodcházeli ke konkurenci. Zájemce o nový rodinný balíček se totiž musí O2 upsat na další dva roky.

Ani příděl internetu, který poskytují nové mobilní tarify, však většině klientů pro sledování internetové televize O2 nevystačí. Proto operátor ještě nabízí, aby si rodina do nového balíčku přidala i jeho internetové připojení na doma, na které se v takovém případě vztahuje stokorunová sleva.

Firma naznačuje, že nabídku může ještě vylepšit. "V případě, že bude mezi zákazníky zájem, nevylučujeme, že ji upravíme nebo rozšíříme," říká mluvčí Pecháčková.

Operátor by měl navíc do měsíce přijít také s upravenými tarify pro jednotlivce, které změní v souvislosti s červnovým ukončením roamingu v Evropské unii. Zatím ale není jasné, zda individuální balíčky O2 zlevní, nebo v nich operátor nabídne alespoň více mobilního internetu. "Konkrétní podobu nabídky nyní nezveřejňujeme, zákazníky o ní budeme včas informovat," uvádí Pecháčková.

Příliš drahá data

Do úprav tarifů se trojice tuzemských mobilních operátorů letos pustila po kritice expertů i politiků, kteří připomínají, že mobilní internet v Česku patří mezi nejdražší v Evropě. Politici mimo jiné navrhli, aby byli operátoři více pokutováni než dosud a aby lidé mohli snadněji měnit operátora, což má vést ke zvýšení konkurence na trhu.

Na volání po "datovém jaru" nejprve v únoru reagoval Vodafone, jehož nabídka je ale omezena jen pro rodiny. Koncem března pak následoval T-Mobile, který u většiny svých tarifů zvýšil objem mobilního internetu, k tomu ale mírně zdražil paušál. Předtím všichni operátoři dlouho nabízeli neomezené volání a 1,5 GB dat za shodných 749 korun.

Podle šéfa spotřebitelské organizace Telefonující.cz Svatopluka Bartíka nová nabídka O2 pro zákazníky příliš lákavá není. "Třeba v Rakousku vám žádný z operátorů nenabízí žádné televize nebo nabídky telefonů. Zákazníkům tam zkrátka poskytují přesně to, co potřebují a vyžadují," míní Bartík.

Regulátor trhu - Český telekomunikační úřad - vítá podle svého mluvčího Martina Drtiny každou změnu, která koncovým zákazníkům ve výsledku zlevní účty za datové a telefonní služby a přinese více dat. "Očekáváme však, že změny, které by bylo možné pojmenovat jako datové jaro, teprve přijdou," dodává Drtina.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy