telekomunikace

PPF dokončila prodej 30 procent CETINu investiční firmě GIC, cenu neuvedla

Skupina PPF dokončila prodej 30 procent telekomunikační firmy CETIN globální investiční společnosti GIC se sídlem v Singapuru. Transakce byla podepsaná loni v říjnu a schválily jí příslušné regulační úřady. PPF to oznámila v tiskové zprávě.

PPF bude mít v sedmičlenném představenstvu CETIN Group čtyři místa včetně funkce předsedy pro Jana Kadaníka. Podle smlouvy o akvizici zasedne v představenstvu také jeden nezávislý člen. Účastníci transakce se dohodli, že nezveřejní podrobnosti ohledně její finanční stránky.

CETIN vznikl v roce 2015 oddělením infrastruktury od telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Jako skupina funguje od roku 2020, kdy se oddělila infrastruktura od operátorů, kteří pod značkou Yettel působí v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku. Součástí telekomunikačního portfolia PPF jsou od roku 2018.

GIC je přední globální investiční společnost, která byla založena v roce 1981 s cílem spravovat devízové rezervy Singapuru. Investuje do aktiv zahrnujících podíly v různých společnostech, státní či korporátní dluhopisy, nemovitosti či infrastrukturu ve vice než 40 zemích. GIC zaměstnává 1800 lidí po celém světě.

Zdroj: ČTK

Soud podpořil vývojáře her ve sporu s Applem kvůli platebnímu systému

Americký soud v pátek nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení v svém obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů, upozornila agentura AP. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí.

Firma Epic Games je známá především jako tvůrce populární videohry Fortnite, kterou hraje přibližně 400 milionů lidí po celém světě. Firma loni vybavila svoji hru platební bránou a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Applu. Apple okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games poté podal na Apple žalobu.

Podle zprávy soudu Apple nemůže vývojářům zakázat, aby ve svých aplikacích měli tlačítka nebo odkazy, které zákazníky nasměrují na jiné způsoby placení mimo vlastní systém nákupu v aplikacích Applu, který vývojářům účtuje provize ve výši až 30 procent. Apple také podle soudkyně nemůže vývojářům zakázat komunikaci se zákazníky prostřednictvím kontaktních údajů, které vývojáři získali při registraci zákazníků v rámci aplikace.

Zdroj: ČTK

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat