Tisíc korun na mobil jako omluva. O2 vyřešilo výpadek roamingu, hacker za ním nebyl

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2017 19:28
Více než sto tisíc zákazníků mobilního operátora nemohlo v předchozích dvou dnech volat ze zahraničí. Firma jim vedle zákonné kompenzace nabízí i slevu na nákup mobilu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Poukázku ve výši tisíc korun na nákup nového mobilu dostane zhruba 120 tisíc zákazníků operátora O2, kteří nemohli v předchozích dnech volat ze zahraničí. Podle operátora se výpadek služeb, ke kterému došlo kolem úterního poledne, podařilo definitivně vyřešit ve středu v sedm hodin večer.

Výpadek způsobila softwarová chyba v síti společnosti CETIN, která provozuje pro O2 mobilní i fixní sítě (firma vznikla před dvěma lety oddělením od O2).

Chyba způsobila přetížení obou mezinárodních ústředen CETIN v Praze a Brně. Kvůli tomu nemohli zákazníci O2 v zahraničí volat ani přijímat hovory. Podle O2 nešlo o hackerský útok, o němž jako o jedné z možných příčin hovořili ve středu zástupci CETIN.

"Rádi bychom se omluvili zákazníkům, které problém služeb postihl. Výpadek budeme samozřejmě kompenzovat za každý den nefunkčnosti služeb v plné výši podle zákona a platných smluv, a to automaticky, aniž by zákazníci museli svůj nárok uplatňovat," říká Tomáš Budník, generální ředitel společnosti O2.

Kompenzace vychází z měsíčního tarifu, který si zákazníci u O2 platí. U nejčastěji prodávaného tarifu za 749 korun činí kompenzace zhruba 25 korun za každý den, kdy roaming nebyl dostupný - měsíční cena se dělí třiceti a vynásobí počtem dnů, kdy byla služba nedostupná.

"Jako poděkování za trpělivost navíc přidáváme poukaz na nákup libovolného příslušenství nebo slevu na mobilní telefon ve výši 1000 korun," dodává Budník. Nárok na uplatnění slevy budou mít do konce srpna automaticky všichni zákazníci, kteří byli výpadkem zasaženi.

"Tyto zákazníky v dohledné době budeme kontaktovat prostřednictvím SMS zpráv, v nichž bude informace, jak slevy na prodejnách O2 uplatnit. Není tak nutné, aby se s žádostí obraceli na zákaznickou linku," dodává mluvčí operátora Lucie Pecháčková.

Mluvčí CETIN Tereza Gáliková ve čtvrtek vpodvečer uvedla, že už spojují 100 procent hovorů a vše funguje.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy