Tisíc korun na mobil jako omluva. O2 vyřešilo výpadek roamingu, hacker za ním nebyl

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2017 19:28
Více než sto tisíc zákazníků mobilního operátora nemohlo v předchozích dvou dnech volat ze zahraničí. Firma jim vedle zákonné kompenzace nabízí i slevu na nákup mobilu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Poukázku ve výši tisíc korun na nákup nového mobilu dostane zhruba 120 tisíc zákazníků operátora O2, kteří nemohli v předchozích dnech volat ze zahraničí. Podle operátora se výpadek služeb, ke kterému došlo kolem úterního poledne, podařilo definitivně vyřešit ve středu v sedm hodin večer.

Výpadek způsobila softwarová chyba v síti společnosti CETIN, která provozuje pro O2 mobilní i fixní sítě (firma vznikla před dvěma lety oddělením od O2).

Chyba způsobila přetížení obou mezinárodních ústředen CETIN v Praze a Brně. Kvůli tomu nemohli zákazníci O2 v zahraničí volat ani přijímat hovory. Podle O2 nešlo o hackerský útok, o němž jako o jedné z možných příčin hovořili ve středu zástupci CETIN.

"Rádi bychom se omluvili zákazníkům, které problém služeb postihl. Výpadek budeme samozřejmě kompenzovat za každý den nefunkčnosti služeb v plné výši podle zákona a platných smluv, a to automaticky, aniž by zákazníci museli svůj nárok uplatňovat," říká Tomáš Budník, generální ředitel společnosti O2.

Kompenzace vychází z měsíčního tarifu, který si zákazníci u O2 platí. U nejčastěji prodávaného tarifu za 749 korun činí kompenzace zhruba 25 korun za každý den, kdy roaming nebyl dostupný - měsíční cena se dělí třiceti a vynásobí počtem dnů, kdy byla služba nedostupná.

"Jako poděkování za trpělivost navíc přidáváme poukaz na nákup libovolného příslušenství nebo slevu na mobilní telefon ve výši 1000 korun," dodává Budník. Nárok na uplatnění slevy budou mít do konce srpna automaticky všichni zákazníci, kteří byli výpadkem zasaženi.

"Tyto zákazníky v dohledné době budeme kontaktovat prostřednictvím SMS zpráv, v nichž bude informace, jak slevy na prodejnách O2 uplatnit. Není tak nutné, aby se s žádostí obraceli na zákaznickou linku," dodává mluvčí operátora Lucie Pecháčková.

Mluvčí CETIN Tereza Gáliková ve čtvrtek vpodvečer uvedla, že už spojují 100 procent hovorů a vše funguje.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy