Zachovat klid, dlouhodobě investovat a hledat nové příležitosti k nákupu. Tak řeší propad jmění v minulém roce nejbohatší Češi. Letos se chtějí zaměřit především na nákup akcií zahraničních firem, pozemků a chtějí investovat do umění. Podívejte se, co dalšího zjistila J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2022, která monitoruje chování českých a slovenských dolarových milionářů.
Nezadlužovat stát a pomáhat ohroženým skupinám
- Drtivá většina bohatých má z negativních dopadů inflace obavy. Podle nich se dotknou zejména běžných domácností a nejzranitelnějších vrstev společnosti, kterým pod vlivem narůstajících cen a životních nákladů může hrozit nárůst existenčních problémů.
"To podle nich může vést k politické radikalizaci, která v extrémním případě může ohrozit samotnou demokracii, tržní ekonomiku a s ní spojenou svobodu podnikání," říká Sklenář.
Tři čtvrtiny dolarových milionářů pak souhlasí s nabídkou kompenzace ohroženým skupinám obyvatel. Zároveň však volají po smysluplné podpoře, a ne bezhlavém zadlužování státu pro budoucí generace.
Kdyby mohli poradit vládě, tak devět z deseti českých dolarových milionářů by omezovaly výdaje státu, aby se nezhoršovalo zadlužování a tím neposilovala inflace. Čtyřicet procent z nich by zavedlo sektorovou daň na velké korporace typu bank a operátorů, tak aby vláda získala další prostředky. Něco přes třetinu dolarových milionářů souhlasí se snížením DPH na potraviny, energie a pohonné hmoty.
Velký rozdíl mezi Čechy a Slováky byl v otázce protežování ukončení sankcí vůči Rusku v Evropské unii. Zatímco v Česku tuto myšlenku podporuje pouze 11 procent dolarových milionářů, na Slovensku se k takovému kroku kloní třetina bohatých.