Legendární český rychlovlak září novotou. Slovenská strela ozdobí muzeum v Kopřivnici

Legendární český rychlovlak září novotou. Slovenská strela ozdobí muzeum v Kopřivnici
Slovenskou strelu vyrobila společnost Tatra v roce 1936. Na trasu mezi Prahou, Brnem a Bratislavou (jinde nestavěl) vyjel expres poprvé 13. července téhož roku. V provozu mohl jet maximální rychlostí 130 kilometrů za hodinu, při zkouškách se přiblížil 150 km/h.
Tento legendární historický železniční vůz se ve čtvrtek po více než dvou letech oprav vrátil do Kopřivnice na Novojičínsku. Tento snímek zachycuje jeho interiér po rekonstrukci.
Co stálo za vyšší rychlostí? Nízká hmotnost, krátká délka (spoj tvořil jediný vůz)  a především unikátní, velmi výkonný motor.
Unikátní vlak ale postupně chátral, přestože ho stát v roce 2010 prohlásil na národní kulturní památku.
Foto: ČTK
Ekonomika Dan Poláček ČTK Ekonomika, Dan Poláček, ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2021 20:42
Legendární železniční vůz Slovenská strela se ve čtvrtek po více než dvou letech oprav vrátil do Kopřivnice na Novojičínsku, podél trati ho tu vyhlížely desítky lidí. V roce 2018 vůz odjel na opravu po silnici naložený na návěsu, ve čtvrtek do Kopřivnice přijel po vlastní ose po kolejích. Podívejte se na aktuální i historické snímky prvního československého rychlovlaku, který vyrobila firma Tatra.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Na Aljašce udeřilo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Úřady ve čtvrtek kvůli otřesům vydaly varování před tsunami v oblasti, později ho zrušily. Na některých místech Aljašky lidé zaznamenali malé vlny, které měřily zhruba 0,3 metru nad úrovní přílivu, informovala agentura Reuters, podle níž nejsou zatím hlášeny oběti ani škody.

"Je to v tomhle případě opravdu štěstí, protože 8,2 (stupně) je dostatečně silné pro vznik velké vlny, obzvláště v této oblasti," konstatoval později Dave Snider z amerického národního střediska pro varování před cunami (NTWC). Několik pobřežních komunit bylo nicméně evakuováno

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Zeman chce poskytnout pomoc spolupracovníkům armády v Afghánistánu, hrozí jim nebezpečí

Prezident Miloš Zeman doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Řekl to ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) při jejich nedávném setkání, informoval ve čtvrtek na Twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády. O poskytnutí pomoci bude v pátek jednat vláda.

Pomocí spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu se ministři zabývali už tento týden v pondělí. Metnar dostal za úkol do pátečního zasedání zapracovat připomínky.

Zeman se obává toho, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí zavraždění postupujícím islamistickým hnutím Tálibán. "Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt," uvedl mluvčí Hradu.

Web týdeníku Respekt v úterý uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo v úterý napsalo, že pomoc se má týkat asi 30 Afghánců a jejich rodin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí při vzletu spadlo ultralehké letadlo, pilot je zraněný

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku ve čtvrtek zřejmě při vzletu spadlo ultralehké letadlo. Byl v něm pouze pilot, muž ročníku 1955, který byl se zraněními transportován do nemocnice v Ostravě. Letadlo po nehodě vzplálo, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o nehodě dozvěděla okolo 10:30. Letoun havaroval na volném prostranství v blízkosti letiště ve frýdlantské části Lubno.

Malé letadlo ve čtvrtek dopoledne spadlo také u Jablonné nedaleko Příbrami. Jeho pilot při neštěstí zahynul.

Zdroj: ČTK
Další zprávy