Foto: První český rychlovlak ožije. Podívejte se, v čem je Slovenská strela výjimečná

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Na trasu mezi Prahou, Brnem a Bratislavou (jinde nestavěl) vyjel expres poprvé 13. července 1936. V provozu mohl jet maximální rychlostí 130 kilometrů za hodinu, při zkouškách se přiblížil 150 km/h.
Zpátky se v roce 2020 vrátí vlastní silou, říká mluvčí Tatry Aneta Mrázová. Slovenská strela pak bude moci občas vyjet i ze svého proskleného depa a mohla by zvládnout i nostalgické jízdy.
Během jízdního řádu 1938/1939 se jí podařilo zkrátit cestovní čas na čtyři hodiny 18 minut ve směru do Prahy (směrem do Bratislavy o minutu více). Cestovní rychlost dosahovala 92 km/h (dobová pohlednice).
Zaujaly také aerodynamické tvary nebo kotoučové brzdy, dosud používané jen u aut.
Foto: Jan Matoušek
Petr Kučera Dan Poláček Petr Kučera, Dan Poláček
31. 8. 2018 6:08
Unikátní vůz z 30. let minulého století se vrátí na koleje. Po letech chátrání projde kompletní rekonstrukcí a dostane důstojné depo v novém muzeu Tatry.
 

Právě se děje

před 25 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 59 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy