Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd

Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd
Správa železnic (SŽ) vybrala vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku. Ten bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první úsek by se měl začít stavět v roce 2025. Na tomto a následujících čtyřech snímcích vidíte vizualizaci budoucího terminálu, náklady na vybudování SŽ odhaduje na 780 milionů korun.
Připravovaný terminál, zatím s pracovním názvem Praha-východ, bude sloužit zejména obyvatelům severovýchodní částí Středočeského kraje a okolí Prahy.
Spoje budou jezdit do Brna, Ostravy, Drážďan, Vídně i dalších měst. Na terminálu bude ale fungovat i pravidelná železniční doprava do centra metropole, cesta by měla trvat asi 15 minut.
Stanice by jim měla umožnit využívání vysokorychlostní železnice bez nutnosti cestovat do centra metropole.
Foto: Správa železnic
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2021 17:21
Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychlostního terminálu, soutěž vyhrálo autorské duo Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Podívejte se na vizualizaci návrhu i na projekty, které se umístily na dalších příčkách. Stanice na východním okraji Prahy bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první úsek se má ale začít stavět až za čtyři roky.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy