Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd

Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd
Správa železnic (SŽ) podepsala smlouvu na přípravu terminálu vysokorychlostní železnice, jak ve středu informovala v tiskové zprávě. Podpisu kontraktu předcházela mezinárodní architektonická soutěž, ve které uspěl návrh sdružení MP+ov Nehvizdy 2020 (na tomto a následujících čtyřech snímcích).
Připravovaný terminál bude sloužit zejména obyvatelům severovýchodní částí Středočeského kraje a okolí Prahy. Stanice by jim měla umožnit využívání vysokorychlostní železnice bez nutnosti cestovat do centra metropole.
Spoje budou jezdit do Brna, Ostravy, Drážďan, Vídně i dalších měst. Na terminálu bude ale fungovat i pravidelná železniční doprava do centra metropole, cesta by měla trvat asi patnáct minut.
Chystanou vysokorychlostní trať Polabí chce Správa železnic zprovoznit v roce 2028.
Foto: Správa železnic
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2021 11:08
Správa železnic (SŽ) podepsala smlouvu na přípravu terminálu vysokorychlostní železnice, který vznikne jako součást rychlodráhy mezi Prahou a Brnem. Předmětem smlouvy je dopracování soutěžního návrhu, architektonická studie a dokumentace pro územní řízení. Výherce architektonického návrhu zveřejnila SŽ v lednu. Připomeňte si vítěznou vizualizaci i projekty, které se umístily na dalších příčkách.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy