Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd

Z kraje Prahy do Brna i Vídně: Takto bude vypadat terminál rychlodráhy u Nehvizd
Správa železnic (SŽ) vybrala vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku. Ten bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první úsek by se měl začít stavět v roce 2025. Na tomto a následujících čtyřech snímcích vidíte vizualizaci budoucího terminálu, náklady na vybudování SŽ odhaduje na 780 milionů korun.
Připravovaný terminál, zatím s pracovním názvem Praha-východ, bude sloužit zejména obyvatelům severovýchodní částí Středočeského kraje a okolí Prahy.
Spoje budou jezdit do Brna, Ostravy, Drážďan, Vídně i dalších měst. Na terminálu bude ale fungovat i pravidelná železniční doprava do centra metropole, cesta by měla trvat asi 15 minut.
Stanice by jim měla umožnit využívání vysokorychlostní železnice bez nutnosti cestovat do centra metropole.
Foto: Správa železnic
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2021 17:21
Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychlostního terminálu, soutěž vyhrálo autorské duo Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Podívejte se na vizualizaci návrhu i na projekty, které se umístily na dalších příčkách. Stanice na východním okraji Prahy bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první úsek se má ale začít stavět až za čtyři roky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy