Unikátní kilometr dlouhý vlak dorazil do Česka. Umí si sám pod sebou opravit trať

Unikátní kilometr dlouhý vlak dorazil do Česka. Umí si sám pod sebou opravit trať
Do Česka dorazil unikátní přes kilometr dlouhý vlak na opravu tratě pod kolejemi.
Funguje tak, že jede na už opravených kolejích, pod nimiž odstraňuje staré podloží a zároveň je vysypává novým štěrkem.
Stroj zvaný PM 200-2R přijel z Rakouska a opravuje trať mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi u Prahy.
Jeho obsluhu zajišťuje výhradně rakousko-německá vyškolená posádka.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 12. 9. 2020 11:15
Do Česka dorazil unikátní přes kilometr dlouhý stavební vlak na opravu tratě. Koleje a jejich podloží zvládne opravit během samotné jízdy. Správcům železnice tak ušetří náklady na desítky pracovníků. Na trati u Lysé nad Labem bude "v akci" do pátku, pak se vrátí rakouskému majiteli. Jak funguje, se podívejte v galerii, jejíž součástí je i video.
 

Právě se děje

před 58 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy