reklama
 
 

Živě: Poslanci schválili daňový balíček. Zvýší slevy na děti, mění paušály, výjimky z EET neprošly

Aktualizováno 13. 1. 2017 13:00
reklama
Vláda prosadila několik daňových změn. Jednání jsme sledovali v online reportáži.

Živě: Poslanci schválili daňový balíček. Zvýší slevy na děti, mění paušály, výjimky z EET neprošly

reklama
13:00
 

Náš online přenos končí, děkujeme za pozornost. Na odpoledne připravujeme praktický přehled schválených změn.

12:55
 

"Jsem spokojený částečně," říká ministr financí Andrej Babiš. "Důležité je, že jsme prosadili slevu pro pracující rodiče na druhé a třetí dítě. Návrhy opozice byly rozpočtově neodpovědné. Není možné přijít a navrhnout snížení daně o 54 miliard korun, to by rozpočet úplně rozložilo," dodává.

12:52
 

Lidovci už to mají i s obrázkem.

12:45
 

Dnešní hlasování využijí vládní i opoziční strany v předvolební kampani.

12:38
 

Schválenou novelu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Účinná má být od 1. dubna. Vyšší slevy na děti půjde uplatnit už od 1. ledna 2016 - ve výplatě za první měsíce roku se u zaměstnanců projeví až zpětně (v ročním zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2018).

12:36
 

"Beru to jako dobrý konečný kompromis, i když neprošly některé naše pozměňovací návrhy. Navýšení slev na děti přinese rodinám ročně dohromady 5,5 miliardy korun," hodnotí dnešní hlasování místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Opozice lidovcům vyčetla, že nejdříve schválili EET pro všechny, a teprve nyní chtějí prosadit výjimky.

12:20
 

Kromě vládní koalice hlasovali pro novelu i poslanci z klubu Úsvitu a komunisté. Proti byli zástupci TOP 09 a ODS. Podle oficiálního záznamu podpořili zákon i Věra Kovářová a Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostů - později ale uvedli, že hlasovali proti předloze.

Závěrečné hlasování o daňovém balíčku Závěrečné hlasování o daňovém balíčku | Foto: PSP
12:15
 

Pro daňový balíček hlasovalo 128 poslanců, proti bylo 36.

12:12
 

Šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura kritizují vládu. Podle nich nevyužila možnost snížit daně nebo ulevit drobným podnikatelům. Ministr financí Andrej Babiš už ale dříve řekl, že vláda předloží vlastní daňové návrhy - prostor pro snižování daní tady je.

12:11
 

Do druhé fáze EET, která začne 1. března, se zapojí všichni obchodníci podle původního plánu. Výjimky pro e-shopy a nejmenší podnikatele neprošly.

12:10
 

Z návrhů, s nimiž přišel Babiš dodatečně, uspěla změna výdajových paušálů pro OSVČ. Limit příjmů se snižuje na polovinu, ale současně se vrátí slevy na dítě a na manžela. Výše paušálů se nemění.

12:07
 

Schválili především původní návrh, jak jej do sněmovny poslala vláda loni v červenci. Obsahuje hlavně vyšší daňovou slevu na děti, omezení takzvaného daňového bonusu nebo novou srážkovou daň pro příjmy ze zaměstnání do 2500 korun měsíčně. Součástí je také množství „legislativně-technických“ upřesnění nebo některé změny pro firmy. Z původního balíčku neprošlo jen zpřísnění pravidel pro předčasný výběr dětského spoření na důchod.

12:03

Poslanci schválili daňový balíček jako celek.

12:00

Neuspěli ani lidovci, kteří prosazovali výjimku z EET ještě ve větším rozsahu než Babiš. Chtěli zrušit EET pro farmářské trhy, podnikatele s paušální daní a také pro všechny živnostníky s ročním obratem do 414 tisíc. Ti podle místopředsedy strany a ministra zemědělství Mariana Jurečky nemají k zatajování tržeb žádné důvody, protože po odečtu nákladů a dalších odpočtů neplatí žádné daně, a evidence tržeb tedy státu v tomto případě nic nevynese. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvažuje dokonce o zrušení třetí a čtvrté fáze EET - systém by se tedy netýkal řemeslníků a zbylých živnostníků.

11:57

Podle očekávání neprošel ani opoziční návrh na úplné zrušení EET.

11:56
 

Poslanci neschválili ani další pozměňovací návrhy, podle nichž by se EET nevztahovala na všechny platby kartou.

11:53

Babišem navrhované výjimky z EET neprošly.  Jedna se měla týkat e-shopů při online platbě kartou. Druhá pak podnikatelů s ročními tržbami menšími než 250 tisíc korun, pokud se dohodnou s finančním úřadem na paušální částce daně.

11:50

Opozice podle očekávání neuspěla s návrhem na snížení sazeb DPH. ODS a TOP 09 chtěly, aby se nejvyšší sazba daně z přidané hodnoty snížila z 21 na 19 procent a prostřední, patnáctiprocentní sazba DPH by se zrušila. Zůstala by pouze jedna nižší sazba 10 procent. "Nemuseli bychom se na každé schůzi handrkovat, které zboží má spadat do které sazby," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

11:46

Pravidla pro dětské spoření na důchod se zřejmě nezpřísní. Prošel totiž návrh poslance Jaroslava Zavadila (ČSSD) na zrušení jednoho z bodů původního Babišova balíčku.

U novinky, která funguje teprve od roku 2016, chtělo ministerstvo financí omezit možnosti předčasného výběru peněz v momentě, kdy dítě dosáhne plnoletosti. Zatímco dnes lze v 18 letech dítěte vybrat 30 procent naspořených peněz bez sankce, nově by se měl takový výběr penalizovat. Kdo by peníze vybral, musel by do budoucna danit případné příspěvky od zaměstnavatele. Přišel by tak o 15 procent (sazba daně z příjmů) z nich.

Podle některých poslanců je ale zpřísnění vůči lidem nefér. Stát chce měnit podmínky hned po roce fungování této novinky, která přitom pomohla oživit zájem o takzvaný třetí pilíř (penzijní připojištění).

11:42
 

Opoziční ODS a TOP 09 neuspěly se zrušením takzvané solidární daně. Tu zavedla vláda Petra Nečase pro lidi, kteří si vydělají více než čtyřnásobek průměrné mzdy. Mělo jít o dočasné tříleté opatření, naposledy mělo platit pro příjmy za rok 2015. Přímo do zákona se ale toto časové omezení tehdy nedostalo. Současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chtěla místo solidární přirážky zavést progresivní sazbu daně, výsledné zdanění by tak bylo zhruba stejné. Nakonec ale vláda ponechala současný stav.

autoři: Petr Kučera, Veronika Neprašová | 11. 1. 2017 12:20

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama