Babiš chce podnikatelům omezit daňové paušály. Návrat slev nebude zadarmo

Lucie Stuchlíková Martin Ťopek Lucie Stuchlíková, Martin Ťopek
12. 4. 2016 6:00
Ministr financí navrhuje, aby si výdaje mohli pomocí paušálů odečítat jen skutečně drobní podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Chce tím alespoň částečně vyrovnat ztrátu v rozpočtu, kterou přinese jiná plánovaná změna - návrat daňových slev na děti a na manželku pro OSVČ s paušály.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Návrh ministerstva financí, aby se podnikatelům využívajícím výdajové paušály vrátily daňové slevy na manželku a děti, má háček. Ministr Andrej Babiš současně požaduje, aby se omezil počet podnikatelů, kteří tyto paušály mohou využívat. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

V současnosti mohou paušály využívat živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné na roční příjmy do maximálně dvou milionů korun. Nově by strop pro uplatnění paušálů klesl na jeden milion.

Opětovné zavedení slev by státní rozpočet přišlo na 2,5 miliard korun. Babiš tak hledá způsob, jak díru v rozpočtu alespoň částečně zalepit - snížení stropu na paušály by teoreticky vyneslo miliardu korun. Řada podnikatelů by totiž zaplatila vyšší daně.

"Oba návrhy jdou dohromady. Když nebude zastropování, nebude sleva,” řekl Babiš Hospodářským novinám.

Slevy na manželku a děti pro všechny podnikatele dlouhodobě prosazují lidovci. Ti jsou ochotni na "kompromis" v podobě snížení stropů na paušály přistoupit. Proti změnám jsou ale sociální demokraté. Zástupci KDU-ČSL nicméně pohrozili, že pokud vrácení slev vláda neprosadí, obrátí se na Ústavní soud

Více čtěte v úterních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy