Babiš chce podnikatelům omezit daňové paušály. Návrat slev nebude zadarmo

Lucie Stuchlíková Martin Ťopek Lucie Stuchlíková, Martin Ťopek
12. 4. 2016 6:00
Ministr financí navrhuje, aby si výdaje mohli pomocí paušálů odečítat jen skutečně drobní podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Chce tím alespoň částečně vyrovnat ztrátu v rozpočtu, kterou přinese jiná plánovaná změna - návrat daňových slev na děti a na manželku pro OSVČ s paušály.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Návrh ministerstva financí, aby se podnikatelům využívajícím výdajové paušály vrátily daňové slevy na manželku a děti, má háček. Ministr Andrej Babiš současně požaduje, aby se omezil počet podnikatelů, kteří tyto paušály mohou využívat. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

V současnosti mohou paušály využívat živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné na roční příjmy do maximálně dvou milionů korun. Nově by strop pro uplatnění paušálů klesl na jeden milion.

Opětovné zavedení slev by státní rozpočet přišlo na 2,5 miliard korun. Babiš tak hledá způsob, jak díru v rozpočtu alespoň částečně zalepit - snížení stropu na paušály by teoreticky vyneslo miliardu korun. Řada podnikatelů by totiž zaplatila vyšší daně.

"Oba návrhy jdou dohromady. Když nebude zastropování, nebude sleva,” řekl Babiš Hospodářským novinám.

Slevy na manželku a děti pro všechny podnikatele dlouhodobě prosazují lidovci. Ti jsou ochotni na "kompromis" v podobě snížení stropů na paušály přistoupit. Proti změnám jsou ale sociální demokraté. Zástupci KDU-ČSL nicméně pohrozili, že pokud vrácení slev vláda neprosadí, obrátí se na Ústavní soud

Více čtěte v úterních Hospodářských novinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy