Babiš chce podnikatelům omezit daňové paušály. Návrat slev nebude zadarmo

Lucie Stuchlíková Martin Ťopek Lucie Stuchlíková, Martin Ťopek
12. 4. 2016 6:00
Ministr financí navrhuje, aby si výdaje mohli pomocí paušálů odečítat jen skutečně drobní podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Chce tím alespoň částečně vyrovnat ztrátu v rozpočtu, kterou přinese jiná plánovaná změna - návrat daňových slev na děti a na manželku pro OSVČ s paušály.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Návrh ministerstva financí, aby se podnikatelům využívajícím výdajové paušály vrátily daňové slevy na manželku a děti, má háček. Ministr Andrej Babiš současně požaduje, aby se omezil počet podnikatelů, kteří tyto paušály mohou využívat. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

V současnosti mohou paušály využívat živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné na roční příjmy do maximálně dvou milionů korun. Nově by strop pro uplatnění paušálů klesl na jeden milion.

Opětovné zavedení slev by státní rozpočet přišlo na 2,5 miliard korun. Babiš tak hledá způsob, jak díru v rozpočtu alespoň částečně zalepit - snížení stropu na paušály by teoreticky vyneslo miliardu korun. Řada podnikatelů by totiž zaplatila vyšší daně.

"Oba návrhy jdou dohromady. Když nebude zastropování, nebude sleva,” řekl Babiš Hospodářským novinám.

Slevy na manželku a děti pro všechny podnikatele dlouhodobě prosazují lidovci. Ti jsou ochotni na "kompromis" v podobě snížení stropů na paušály přistoupit. Proti změnám jsou ale sociální demokraté. Zástupci KDU-ČSL nicméně pohrozili, že pokud vrácení slev vláda neprosadí, obrátí se na Ústavní soud

Více čtěte v úterních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy