Babiš chce podnikatelům omezit daňové paušály. Návrat slev nebude zadarmo

Lucie Stuchlíková Martin Ťopek Lucie Stuchlíková, Martin Ťopek
12. 4. 2016 6:00
Ministr financí navrhuje, aby si výdaje mohli pomocí paušálů odečítat jen skutečně drobní podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Chce tím alespoň částečně vyrovnat ztrátu v rozpočtu, kterou přinese jiná plánovaná změna - návrat daňových slev na děti a na manželku pro OSVČ s paušály.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Návrh ministerstva financí, aby se podnikatelům využívajícím výdajové paušály vrátily daňové slevy na manželku a děti, má háček. Ministr Andrej Babiš současně požaduje, aby se omezil počet podnikatelů, kteří tyto paušály mohou využívat. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

V současnosti mohou paušály využívat živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné na roční příjmy do maximálně dvou milionů korun. Nově by strop pro uplatnění paušálů klesl na jeden milion.

Opětovné zavedení slev by státní rozpočet přišlo na 2,5 miliard korun. Babiš tak hledá způsob, jak díru v rozpočtu alespoň částečně zalepit - snížení stropu na paušály by teoreticky vyneslo miliardu korun. Řada podnikatelů by totiž zaplatila vyšší daně.

"Oba návrhy jdou dohromady. Když nebude zastropování, nebude sleva,” řekl Babiš Hospodářským novinám.

Slevy na manželku a děti pro všechny podnikatele dlouhodobě prosazují lidovci. Ti jsou ochotni na "kompromis" v podobě snížení stropů na paušály přistoupit. Proti změnám jsou ale sociální demokraté. Zástupci KDU-ČSL nicméně pohrozili, že pokud vrácení slev vláda neprosadí, obrátí se na Ústavní soud

Více čtěte v úterních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy