Je prostor na snižování daní, lidem musí zůstat víc peněz, tvrdí Babiš

Martin Ťopek Martin Ťopek
6. 1. 2017 9:00
Tři čtvrtě roku před sněmovními volbami se rýsuje jejich hlavní téma – daně. Po sociálních demokratech přišel se stejným plánem také vicepremiér Andrej Babiš. "Chceme mít nízké daně. Prostor na snižování je," řekl ministr financí v rozhovoru pro HN. Koaliční KDU-ČSL naopak říká, že se současným daňovým systémem moc hýbat nechce. Ještě do konce tohoto volebního období slibuje Babiš představit novelu zákona o dani z příjmu.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: DVTV

Praha – Do sněmovních voleb sice zbývá ještě tři čtvrtě roku, jedno je však jisté už nyní – jejich klíčovým tématem budou daně a jejich změny. Poté, co své plány ohlásili sociální demokraté, přiznal i Andrej Babiš, že se svým hnutím ANO přijde s reformou, jejímž cílem bude, aby lidem i firmám zůstalo v peněženkách víc peněz.

"Chceme mít nízké daně. Prostor na snižování je," řekl ministr financí v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Cest, jak toho dosáhnout, je podle něj několik: jednak úpravou odvodů za sociální a zdravotní pojištění, jednak snížením DPH a také například zrušením zdanění dividend, což má zabránit hlavně vyvádění firemních zisků do zahraničí.

"Druhá sazba DPH je stále vysoká," vysvětlil Babiš. Daň z přidané hodnoty se momentálně člení do tří skupin: 21 procent se vztahuje na většinu služeb a zboží, 15 procent se týká restaurací, potravin nebo vodného a stočného, 10 procent platí pro léky či knihy.

Snižovat daně stejně jako ministr financí chce i opozice. "Pokud Andrej Babiš tvrdí, že by chtěl sazby DPH dát zpátky na dvacet a deset procent, tak to je můj návrh, o kterém se bude ve středu hlasovat. Tak doufám, že s tím bude souhlasit a že to podpoří, protože pokud to neudělá, tak to jenom říká," prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Koaliční KDU-ČSL naopak říká, že se současným daňovým systémem moc hýbat nechce. "S daňovým systémem jako celkem nechceme hýbat, důležitá je stabilita. Chceme v rámci systému zásadně zvýšit odpočitatelné položky a bonusy na poplatníka, na manželku a děti, a tím ponechat lidem a hlavně pracujícím rodičům v kapsách více peněz," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. 

Ještě do konce tohoto volebního období slibuje Andrej Babiš představit novelu zákona o dani z příjmu, která však zbude pro novou vládu. On sám je přitom vzhledem k průzkumům politických preferencí hlavním favoritem na post příštího premiéra.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy