11. 10. 2022 21:40

Vládní koalice se pře s hnutím ANO o zachování EET

Rozepři mezi vládní koalicí a zástupci opozičního hnutí ANO vyvolalo ve sněmovně druhé čtení vládního návrhu na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Ponechání dobrovolné evidence by podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) kromě jiného znamenalo náklady pro stát na provoz systému, zpravodaj k předloze Vojtěch Munzar (ODS) se obává toho, že by se dobrovolná evidence mohla změnit opět v povinnou. Bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová evidenci naopak hájí. Podle ní si na ni podnikatelé zvykli. Chce ji zachovat aspoň jako dobrovolnou. Příslušný pozměňovací návrh už předložila.

Kupka zastoupil omluveného ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS). Poslanci si odhlasovali, že mohou o předloze jednat i přes půlnoc až do středečního rána. Debatu o zrušení EET začali po 19:00, kdy schválili program aktuální schůze sněmovny.

Poslanec ANO Jiří Strýček varoval mimo jiné před zvýšením podílu šedé ekonomiky. Část podnikatelů podle něj začne dávat přednost neevidovaným hotovostním tržbám. Vznesl návrh na zamítnutí vládní předlohy, k němuž se připojili i další poslanci ANO.

Zdroj: ČTK
24. 6. 2022 7:03

Sněmovna podpořila zrušení EET ke konci roku

Elektronická evidence tržeb by měla skončit ke konci letošního roku. Poslanci v prvním čtení po zhruba osmihodinové debatě, která začala ve čtvrtek odpoledne, podpořili vládní návrh, který ji bez náhrady ruší. Evidence je stejně v současné době přerušená do konce letošního roku, a to kvůli pandemii nemoci covid-19. Stala se fakticky dobrovolnou. Opoziční hnutí ANO zrušení evidence odmítá, ale s hnutím SPD se přiklání k tomu, aby zůstala dobrovolná. Vládní návrh ale s něčím takovým nepočítá a i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dobrovolnou evidenci odmítá.

Nynější krok neznamená schválení návrhu, ale jen jeho posunutí do dalšího kola projednávání. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl poslanec ANO Robert Králíček.

Projekt EET byl jedním z ústředních témat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který jej prosadil ještě jako ministr financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zatímco nynější vláda míní, že EET představuje zátěž pro podnikatele, hnutí ANO naproti tomu tvrdí, že narovnala podnikatelské prostředí a vynesla státnímu rozpočtu víc peněz.

Zdroj: ČTK
30. 12. 2021 21:12

Fiala pro ČT: Elektronickou evidenci tržeb definitivně zrušíme

Vláda definitivně zruší elektronickou evidenci tržeb, potvrdil pro Českou televizi premiér Petr Fiala (ODS). Povinná registrace, která byla kvůli epidemii covidu pozastavená, tak už nebude znovu platit. Konkrétní datum konce evidence ale zatím jasné není. 

Zástupci nové koalice tento systém kritizovali od začátku jeho fungování v roce 2016. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) evidence pomohla narovnat podnikatelské prostředí, do státního rozpočtu měla podle ní přinášet až dvacet miliard korun ročně. 

16. 10. 2020 17:12

Vláda schválila odklad EET až do konce roku 2022

Vláda v pátek schválila odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022. Sdělilo to ministerstvo financí. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku.

Odklad evidence se bude týkat nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

Zdroj: ČTK
12. 10. 2020 12:55

Hospodářská komora žádá pro firmy adresné kompenzace místo plošných

Hospodářská komora požaduje po vládě nikoliv plošné, ale adresné kompenzace podnikům, které zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Jde zejména o prodloužení programů Antivirus do přijetí kurzarbeitu, zvážení odkladu třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET), opětovné spuštění programu Covid nájemné či obnovení moratoria pro odklad splátek úvěrů. V pondělí to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora vyzvala vládu, aby s novými mimořádnými opatřeními proti šíření koronaviru obnovila programy podpory, které by zabránily výraznému propouštění zaměstnanců. Rovněž chce, aby pomoc směřovala výhradně do těch oborů, které vláda preventivně uzavřela nebo případně ještě uzavře, jako jsou divadla, kina nebo sportoviště, nebo kde výrazně omezuje možnost podnikat a pracovat, jako v případě omezení otevírací doby stravovacích zařízení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat