Helena Horská, ekonomka Raiffeisenbank
Jak hodnotíte zavedení elektronické evidence tržeb - vyplatila se? Zvýšila výběr DPH o tolik, aby tím bylo možné obhájit těžkosti, které podnikatelé s jejím zaváděním a spravováním měli a mají?
Nemohu se zbavit pocitu, že použití EET jako nástroje boje proti daňovým únikům připomíná spíše lov maličkých rybiček v oceánu, zatímco na velké si ministerstvo připravilo rovnou dynamit v podobě kontrolních hlášení a zadržování vratek DPH. Jinými slovy nepřiměřená opatření co do objemu daňových úniků, nového balíku požadovaných informací, které stát od firem už má, ale neumí je roztřídit a použít, ale také co do úrovně technologií, které jsou již k dispozici.
Přestože ve všech mezinárodních žebříčcích konkurenceschopnosti nebo podnikatelského prostředí ČR zaostává právě v přílišné zátěži podnikatelů - stále něco evidovat, sledovat, vysvětlovat a vyplňovat -, přišla další řada opatření, která ještě více zatěžují podnikatele. V posledním žebříčku podnikatelského prostředí se hodnocení ČR zhoršilo právě v oblasti výběru daní. Ministerstvo financí sice věří v budoucí zlepšení výběru, ale zatím jde opačným směrem.
Ministerstvo operuje s odhady o zvýšeném výběru daní (cca 20 miliard korun), ale kdo spočítal, kolik času a energie museli drobní podnikatelé věnovat pořízení EET, aby pomohli naplnit státní kasu? A nemluví se ani o tom, kolik navíc musí zaplatit strávníci za oběd/večeři či malé posezení u sklenky. I polední menu v restauracích ještě před skokovým růstem ceny másla i vajec zdražila o desítky korun. To jsou ztráty, které nikdo nevyčíslí.
Celý daňový systém by se měl zásadně zjednodušit, protože v jednoduchém systému se všichni vyznají, je snadno kontrolovatelný. Stát i podnikatelé si pak ušetří zbytečné papírování a handrkování před soudy.