Brno - Může být vyplacení odměny za jednorázovou práci v podobě jídla a piva důvodem pro tvrdý zásah státu v rámci přísného boje proti nelegálnímu zaměstnávání?
Další zásadní spor o posuzování nelegální práce nyní řeší české soudy.
Na straně jedné je stát, konkrétně ministerstvo práce a sociálních věcí. To tvrdí, že i jednorázová výpomoc za jídlo a pivo může být práce načerno.
Na straně druhé je pak cizinec, který si podle svých slov chtěl po svém legálním zaměstnání jenom zkrátit volný čas a bez nároku na mzdu pomáhal při jarním úklidu majiteli restaurace v Jeseníku. Trest za takové počínání považuje za absurdní.
Jde už o třetí podobný případ za poslední dobu, který soudy v souvislosti s nelegální prací řeší. Ve dvou předchozích, kdy šlo o výpomoc příbuzných v obchodech, rozhodl Nejvyšší správní soud, že pokud chce stát za nelegální práci trestat, musí jednoznačně dokázat, že lidé skutečně načerno pracují.
Přečtěte si také
- Žena za pultem řekla prosím, stát za to chtěl trestat
- Drahá pomoc příbuzných v obchodě. Stát chtěl 100 tisíc
- Pracovní povolení pro cizince: Drábek mírní přísný plán
- Šikana kvůli švarcsystému má skončit, ODS chystá změnu
- Drábek přitvrdil. Pokuty za práci načerno jsou 3x vyšší
- Konec švarcsystému? Hory papírů a zima bez práce
- Politici a švarcsystém? Ne, jsou čistí, tvrdí kontrola
Přišel o povolení k práci
Nový sporný případ je jiný v tom, že tentokrát nešlo o žádnou pomoc příbuzných. Načerno měli ve svém volnu pracovat zahraniční dělníci, kteří dostali legální povolení pro zaměstnání v továrnách v Česku.
Na dělníky narazili před dvěma roky při kontrole pracovníci úřadu práce v Jeseníku v jedné z místních restaurací. Cizinci, kteří bydleli na nedaleké ubytovně, pomáhali majiteli restaurace uklízet po zimě venkovní prostory. Údajně za to nedostávali žádné peníze, majitel jim za práci slíbil jenom pivo a jídlo.
Podle pracovníků úřadu práce i ministerstva práce a sociálních věcí šlo jednoznačně o skrytý pracovní poměr. Stát tak tvrdí, že majitel restaurace zaměstnával lidi načerno.
Majitel restaurace dostal pokutu ve výši 80 tisíc korun, cizincům české úřady za trest odejmuly povolení k práci. A to je pro ně velmi tvrdý trest, protože bez povolení pak žádnou práci v Česku legálně dělat nemohli.
Majitel restaurace i jeden z cizinců, který jinak legálně pracoval jako svářeč ve společnosti Vítkovice Power, se ale obrátili na soud. A v případě dělníka už soudy začaly rozhodovat.
Cizinec ve své žalobě uvedl, že jednodenní pomocí při úklidu restaurace si chtěl on i jeho kolegové jenom zkrátit volný čas a být užitečný.
"Žádnou mzdu ani jinou odměnu za tuto činnost neměli slíbenou, ani ji neočekávali, chtěli si jen zkrátit volný čas a být nějakým způsobem užiteční. Pokud jim majitel restaurace nabídl oběd a pivo, není to důkazem toho, že zde vznikl pracovněprávní či obdobný vztah," uvedl právní zástupce muže v žalobě.
Trest za pomoc s nákupem?
Podle cizincových advokátů by takový postup státu vedl k absurdní situaci v postihování práce načerno.
„Výklad, že jakákoliv činnost vykonávaná ve prospěch jiné osoby by automaticky a bez ohledu na další okolnosti znamenala nelegální práci, by vedl k absurdnímu závěru, že když někdo pomůže staré sousedce s nákupem do schodů a ona ho za to odmění čokoládou nebo pozváním na kávu, musí s ní mít uzavřenu dohodu o provedení práce," uvádí se v žalobě.
Muži také vadilo, že se nemohl bránit a při projednávání jeho případu nebyl tlumočník.
Městský soud v Praze žalobě cizince vyhověl a rozhodnutí o odejmutí povolení k práci zrušil. Záznam o kontrole označil soud za příliš stručný a neurčitý.
"Na základě důkazů nelze učinit závěr, že by žalobce (dělník z ciziny) prováděl úklidové práce v pracovněprávním nebo obdobném poměru. Za situace, kdy nebyl dostatečně zjištěn skutkový stav věci, nebylo možné označit aktivitu žalobce za výkon závislé práce," rozhodl soud.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se ale nevzdalo. Podalo stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle zástupců ministerstva šlo jednoznačně o nelegální práci a soud nerozhodl správně.
Nejvyšší správní soud nyní nařídil nové projednání případu, samotným sporem se ale zatím nezabýval. V případu totiž došlo k procesním chybám, a proto musí Městský soud v Praze rozhodnout celý spor znovu.
Výsledek tohoto sporu i soudní jednání o pokutě pro majitele restaurace, který výpomoc cizinců přijal, tak budou důležité pro posouzení podobných případů.