Žena za pultem řekla prosím, stát za to chtěl trestat

Tomáš Fránek
9. 11. 2011 12:40
Nejvyšší správní soud potvrdil, že trest za nelegální zaměstnávání nelze udělit všude
Foto: Ludvík Hradilek

BrnoŽivnostník z Brněnska se s definitivní platností ubránil trestu za to, že nechal ve své masně stát dočasně za pultem svoji družku.

Nejvyšší správní soud totiž zamítl stížnost ministerstva práce a sociálních věcí, které chtělo živnostníka za umožnění nelegální práce potrestat pokutou 11 tisíc korun. Platit měl i přesto, že ženou přistiženou za pultem byla jeho družka na mateřské dovolené a za prodávání nic nedostala.

Soudci rozhodli, že pokud chce stát trestat živnostníky za to, že umožňují nelegální práci, musí dokázat, že ve firmách a obchodech lidé skutečně načerno pracují. Nelze přitom vycházet z výsledků jedné náhodné kontroly.

Prosím jako důkaz

Celý spor se rozpoutal už před čtyřmi roky a velmi důležitou roli v něm hrálo slovo "prosím". Tak totiž družka majitele masny v Žatčanech na Brněnsku přivítala v době polední pauzy kontrolory z úřadu práce.

A protože stála v té době za pultem, vyhodnotili kontroloři celou situaci jako nelegální zaměstnávání a udělili majiteli masny pokutu 11 tisíc korun.

 

A obranu živnostníka o tom, že žena byla za pultem jenom dočasně a šlo o přátelskou, rodinnou výpomoc, neuznalo ani ministerstvo práce a sociálních věci, které pokutu potvrdilo. "Není důležité, že žena byla za pultem pouze  po krátkou dobu a bez  nároku na odměnu," rozhodli státní úředníci.

Majitel masny se obrátil na soud a uspěl už v prvním kole sporu u Městského soudu v Praze. Ten rozhodl, že úředníci nezjistili, že by žena obsluhovala zákazníky a prodávala jim zboží, nespadá tak mezi lidi, kteří jsou využíváni ve švarcsystému. "Reakce ženy na vstup kontrolorů slovem „Prosím?" z ní ještě nedělá „prodavačku," rozhodli soudci.

Ministerstvo ale ještě poslalo stížnost na Nejvyšší správní soud. "Účelem pobytu jediné osoby v prodejně pak dost obtížně může být jiná činnost než obsluha zákazníků, tedy výkon práce prodavačky," uvedli ministerští právníci ve stížnosti.

A živnostníka podle ministerské argumentace neomlouvá ani to, že žena byla jeho družka. "Vzhledem k tomu, že žena není manželkou ani dítětem majitele provozovny, nemohla ani ona vykonávat práci v jeho provozovně bez uzavření řádného  pracovněprávního vztahu," uvedlo ministerstvo ve stížnosti.

Senát Nejvyššího správního soudu vedený soudkyní Dagmar Nygrínovou ale dal zapravdu živnostníkovi.

Podle soudců úředníci nedokázali při kontrole zjistit takové porušení zákona, pro které by měl být majitel masny pokutován.

"To, že se žena nacházela v provozovně a oslovila pracovníky kontroly slovem „Prosím?", ani podle názoru Nejvyššího správního soudu neznamená, že by vystupovala jako prodavačka. Takový dotaz lze považovat za ekvivalent dotazu „Co si přejete?", což by byl zcela legitimní dotaz položený neznámým osobám, jež vstoupily do provozovny v době polední pauzy," uvedli soudci.

Teprve pokud by kontroloři zjistili, že žena se vyskytuje v prodejně i v době, kdy jsou tam zákazníci, a skutečně jim nabízí zboží, mohli živnostníka pokutovat.

"Žena se nacházela na mateřské dovolené se svými dvěma dětmi, o které celodenně pečovala, nemohla pro žalobce (majitele masny) vykonávat nelegální práci, neboť jedním ze základních  pojmových znaků práce je soustavnost," uzavřeli celý případ soudci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy