Dřevostavby jsou v kurzu. Zjistěte, jaké mají výhody

Andrea Berniová
12. 3. 2012 10:37
Vyberte si dřevostavbu a za měsíc můžete bydlet
Foto: Lina Németh

Dřevostavba je ověřenou možností nízkoenergetického bydlení. Vyhovuje jeho požadavkům na nízké provozní náklady. Dobře totiž izoluje teplo, pokud se vybaví izolačními materiály.

Stavba domu navíc netrvá dlouho, ten nejjednodušší můžete mít už za měsíc. Poskytuje více podlahové plochy než zděný dům o stejných rozměrech, protože zdi dřevostavby nejsou tak široké, ač nabízejí stejné izolační vlastnosti. Cena dřevostaveb se v poslední době snížila díky krizi. Tento druh domu je tedy dostupnější než dříve. I dřevostavbu si navíc můžete nechat zhotovit na klíč.

Dřevěné domy jsou žádané

Dřevostavbu si v Česku v dnešní době přeje stále více lidí, i když například Kanadě, kde naprostou většinu stavebního trhu představují právě dřevostavby, se nemůžeme vyrovnat. Zájem roste i v sousedním Německu či Rakousku a v USA. Mezi její nevýhody patří horší akustická izolace.

Můžete si vybrat z různých typů dřevostaveb. Mohou se skládat z tzv. sendvičových panelů. Tento typ je nejoblíbenější díky rychlé realizaci, nízké ceně a atraktivnímu vzhledu. Můžete mít i dřevostavbu z panelů z masivního dřeva. Stavební díly tak mají větší trvanlivost a lépe izolují teplo. Dalším (ale ne posledním) typem dřevostavby jsou roubenky a sruby. Pro svůj tradiční vzhled se ale asi nejlépe hodí do horských oblastí, kde se dobře vyjímají v krajině. Tato stavba má minimální požadavky na základy.

Navíc - na rozdíl od jiných typů dřevostavby - dobře akusticky izoluje. Roubenky a sruby jsou ale dražší z důvodu většího množství použitého dřeva. Navíc se příliš nehodí jako vícepatrové stavby z důvodu postupného sesedání trámů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy