Rakousko mění hymnu. Nový text zrovnoprávní ženy s muži

Martin Novák Martin Novák
9. 12. 2011 6:00
Změnu prosadila levice, krajní pravice byla proti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vídeň - Rakouský parlament rozhodl o změně státní hymny Land der Berge, Land am Strome (Země hor, země řek).

Od 1. ledna začne platit nová verze s obměněným textem, který více zohledňuje rovnoprávnost obou pohlaví.

Pasáž o domovu velkých synů se rozšíří na domov velkých synů a dcer. Druhá změna se týká slov bratrské sbory. Ty budou od Nového roku radostnými sbory.

Změny prosadili hlavně sociální demokraté (SPÖ) a Zelení, podpořili je i lidovci. Naopak proti hlasovaly obě krajně pravicové strany. Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) a Svobodní, které až do své smrti na konci roku 2008 vedl Jörg Haider.

Podle krajně pravicových poslanců by se hymna neměla přizpůsobovat dobovým trendům a navíc Rakousko má prý k řešení důležitější problémy.

Hymna v novém provedení poprvé zazněla přímo v parlamentu. Krátce po schválení ji poslancům zazpíval církevní sbor.

"Překvapilo mne, jak agresivně někteří proti změnám vystupovali. Rakouská politika pořád zůstává tak trochu chlapeckým klubem. Jen 28 procent poslanců jsou ženy," uvedla poslankyně za Zelené a jedna z iniciátorek změny Judith Schwentnerová.

Kuriózní ovšem je, že text původní hymny napsala v roce 1947 žena. Spisovatelka a básnířka chorvatského původu Paula von Preradovic.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy