Máte hlučné sousedy? Ticho zajistí zvuková izolace

td
17. 1. 2012 1:12
Rozhádaní sousedé, vedlejší restaurace, zkušebna rockové kapely ani nádraží už nebudou problém se zvukovou izolací
Foto: Ludvík Hradilek

Po náročném dni plném nepříjemného hluku a shonu působí domov jako oáza klidu. Ne každý má však takové štěstí, aby si po návratu z práce mohl dopřát chvíli nerušeného ticha. Problém nežádoucího hluku znají zejména obyvatelé panelových domů, kde lze se sousedy sdílet nejen dům, ale i večerní hádky či cinkání nádobí. Řešením je instalace zvukové izolace stěn, která opět zajistí, aby byt patřil jen a jen jeho obyvatelům.

Kvalitní zvuková izolace pomůže nejen od hluku z okolních bytů, ale své uplatnění nalezne také v rodinných domech. Tam bývá nejčastějším problémem blízkost železniční tratě či frekventované silnice nebo dálnice. Nejsnadnější cestou je myslet na kvalitní odhlučnění již během stavby nového domu, problém nadměrného hluku lze však vyřešit i u starších nemovitostí. Na výběr je hned několik vhodných materiálů, které pohlcují zvuky. Nevýhodou dodatečné instalace izolace bývá v tom, že panely často ubírají na vnitřním prostoru. Pokud nepotřebujete razantní zásah, stačí někdy pouze speciální nátěr zdí.

Nejčastěji se zvuková izolace instaluje na stěny bytu, problém ale může často vyřešit i izolace podlahy nebo stropu. Stačí, aby u laminátové podlahy sousedů chyběla izolační vrstva, a rázem skrz strop rezonuje každý jejich krok. Pokud je třeba izolovat podlahu v bytě, postačí pro začátek koberec s vyšším chlupem, který ztlumí většinu nárazů. V případě, že toužíte po dřevěné podlaze, vždy shánějte kvalitní materiál s dostatečnou izolací.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy