Kanada se zříká Kjótského protokolu. Definitivně

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2011 11:50
Ottawě vadí, že pro Čínu, USA a další země úmluva neplatí a nechce platit pokutu
Ložiska ultratěžké ropy v Albertě. Jeden z důvodů, proč Kanada neplní limity stanovené v Kjótském protokolu.
Ložiska ultratěžké ropy v Albertě. Jeden z důvodů, proč Kanada neplní limity stanovené v Kjótském protokolu. | Foto: Wikimedia Commons

Toronto - Kanada odstupuje od mezinárodní úmluvy o snižování skleníkových plynů, známé jako Kjótský protokol. Oznámil to kanadský ministr životního prostředí Peter Kent s tím, že je dohoda z roku 1997 k ničemu.

"Kjótský protokol není cestou kupředu, neřeší problém globálních klimatických změn. Kanada proto využila svého práva a od dohody odstoupila. Protokol je už pro nás minulostí," prohlásil Kent v Torontu.

Země javorového listu je první signatářem, který od protokolu vytvořeného v roce 1997 v Japonsku odstoupí. Jelikož dohodnutou úmluvu porušila, vyhne se tím i sankcím v řádu miliard dolarů.

Konkrétně by měla kvůli překročení limitu zaplatit 13,6 miliardy dolarů, z čehož ministr Kent odvodil, že by na každou tamní rodinu připadla pokuta 1600 dolarů. Takový dopad je podle něj nepřípustný.

Protokol je k ničemu, a miliardy dolarů za jeho porušení tedy platit nebudeme, vysvětlil ministr Kent.
Protokol je k ničemu, a miliardy dolarů za jeho porušení tedy platit nebudeme, vysvětlil ministr Kent. | Foto: Reuters

Kanada se v Kjótském protokolu do roku 2012 zavázala snížit emise škodlivých plynů o šest procent ve srovnání s rokem 1990. Nejenže se to nepovedlo, ale emise Kanady naopak vzrostly.

Další protokol až v roce 2020

Kjótský protokol zavázal 35 vyspělých zemí do roku 2012 snížit exhalace skleníkových plynů o pět procent pod úroveň naměřenou v roce 1990.

Protokol ale nikdy nepodepsaly Spojené státy, Čína, Indie ani další velké rozvíjející se ekonomiky. Právě to Kanada opakovaně kritizovala.

Rozhodnutí Ottawy odstoupit od uzavřené dohody oznámil kanadský ministr životního prostředí po návratu z konference OSN o změnách klimatu, která se konala v jihoafrickém Durbanu.

Delegace z téměř dvou stovek zemí se tam dohodly o prodloužení platnosti Kjótského protokolu, jež měl platit do konce roku, o pět let. Od roku 2020 by pak měla začít platit nová úmluva.

 

Právě se děje

Další zprávy