Izolační fólie na okna šetří peníze za teplo

Ilona Víchová
24. 11. 2011 9:05
Únik tepla přes okna je v zimě nežádoucí. Pokud je třeba izolovat na rychlo, mohou posloužit speciální fólie na okna
Okenní a fasádní systémy s tenkovrstvou solární technologií ProSol TF.
Okenní a fasádní systémy s tenkovrstvou solární technologií ProSol TF. | Foto: Schueco.com

Ceny za energie rychle stoupají a lidé začínají uvažovat o alternativním vytápění, ať už na dřevo, pomocí kolektorů kolektorů nebo tepelných čerpadel. Pokud nechcete investovat tolik peněz, může stačit i tepelně-izolační fólie na okna.

Z výdajů na energii má největší podíl cena za teplo. Největší pozornost je proto kladena na zateplování objektů. Pokud jde o starší domy, nebo novostavby s nedostatečnou izolací, mohly by speciální fólie na okna výrazně pomoci. Využívají se všude tam, kde dochází k úniku tepla skly oken z objektu. Návratnost investice výrobci udávají mezi čtyřmi až pěti lety.

Systém je možné instalovat na všechny typy klasického prosklení. Jedná se o nejlevnější způsob izolace, který nevyžaduje výměnu skla. Při nalepení se nezmění přirozené světlo v místnosti. Kromě funkce izolační jsou zároveň pomocníkem při rozptýlení přímého a ostrého světla v létě. Dokážou zadržet téměř devadesát procent škodlivého UV záření a snižují možnost úrazu při rozbití prosklené plochy. Fólie je vybavená zdvojenou protiotěrovou vrstvou, která ji chrání před poškrábáním. Instalace je velmi jednoduchá. Nijak se nezatěžují nosné prvky nebo rámy oken. Lepení probíhá na vnitřní sklo zevnitř.

V odborných publikacích se můžeme dočíst, že tepelné ztráty skly oken dosahují až třiatřicet procent. Technologie staveb se každoročně zlepšuje, proto je třeba toto číslo brát s rezervou. Výrobci udávají, že použitím fólie se ztráty mohou snížit až o dvacet pět procent. Ceny fólií se pohybují kolem tří až šesti set korun za metr čtvereční. Pro zlepšení účinnosti fólie je lepší nechat je instalovat odborníky. Za tyto služby cena celkově vzroste ještě o padesát procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 17 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy