Co mají společného zpětné zrcátko, stěrač a směrovky? O jejich vznik se zasadily ženy

Eva Srpová Eva Srpová
16. 4. 2019 6:02
Důležité a dnes běžně používané inovace v automobilovém průmyslu, které mají společnou jednu věc. Vymyslely je ženy, ačkoli si je jen výjimečně nechaly patentovat.

Automobilka Seat sestavila zajímavé vynálezy, o jejichž vznik se významně zasadily ženy. Podívejte se do přehledu.

Foto: Archiv automobilky Seat

Mary Andersonová (1866-1953), vynález stěračů:

Dne 10. listopadu 1903 na americkém patentovacím úřadě zaregistrovali pod číslem 741 802 vynález od dámy jménem Mary Andersonová. Patent se týkal automatického mytí oken vozu, které se ovládá zevnitř. Tedy dnes věc známá jako stěrač.

Jak se to celé stalo, popisuje automobilka Seat: "Jednoho hodně deštivého zimního dne roku 1902 se farmářka a vinařka z Alabamy jménem Mary Andersonová vydala se svými dcerami na návštěvu New Yorku. Během jízdy vozem taxi si všimla, že řidič musí neustále zastavovat a čistit čelní okno od vody a bláta. Napadlo ji, že by bylo dobré mít na autě zařízení, které
by se o to staralo samo. Když se vrátila domů, zkusila spojit síly se svým známým, který byl konstruktérem, a společně vytvořili první návrh stěrače. Ačkoliv si ho nechala patentovat, žádný kupec z řad výrobců automobilů se nenašel."

 

Právě se děje

před 5 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy