Proč ze všech tuzemských značek aut přežila právě Škoda? Vybrali jsme několik důvodů

Petr Korbel
14. 4. 2019 6:47
V meziválečném Československu působilo sedm továrních výrobců osobních aut, ale přežila pouze Škoda. V evropských socialistických státech existovalo koncem 80. let kolem patnácti značek, dnešních dnů se dočkaly tři – Dacia, Lada a Škoda. Jen znalci si už vzpomenou na belgické, nizozemské či rakouské automobilky; ze značek malých evropských států přežily jen švédské Volvo a česká Škoda. Vybrali jsme několik důvodů, proč se to okřídlenému šípu povedlo.
Foto: auta5p.eu

Popular a tuzemské prvenství

Mladoboleslavská automobilka se v době první republiky propadla hluboko za Pragu a Tatru. Počátkem 30. let bylo mateřskému plzeňskému koncernu zřejmé, že se něco musí změnit. Škoda měla poměrně dobré strojní vybavení, ale vyráběla zastaralá a příliš drahá auta. Přelom přinesl Popular z roku 1934. (Na fotografii Škoda Popular Special Sport Coupé.)

 

Právě se děje

před 15 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy