žena

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku povede první žena, Irka O'Learyová

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku poprvé povede žena, irská soudkyně Síofra O'Learyová. Dosavadní místopředsedkyně ESLP byla do funkce zvolena v pondělí, ujme se jí 1. listopadu, uvedl orgán v tiskové zprávě.

O'Learyová na postu předsedy nahradí Roberta Spana z Islandu, který za sebou má dva a půl roku v čele instituce. Mandát je nanejvýš tříletý, uvedla agentura AFP.

Třiapadesátiletá O'Learyová pochází z Dublinu, studovala také v Británii, Španělsku a v Itálii. V letech 1996 až 2015 působila u Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku, poté se přesunula k soudu ve Štrasburku. Od letošního ledna byla jeho místopředsedkyní.

Předsedu ESLP volí 46 soudců, jeden z každé členské země Rady Evropy, která tento orgán založila v roce 1959. Kromě zastupování Soudního dvora navenek předseda řídí jednání velkého senátu, který se zabývá nejcitlivějšími případy štrasburského soudu.

Zdroj: ČTK

Policisté zadrželi muže podezřelého ze sexuálního napadení čtyř žen v Praze, nejmladší bylo 14 let

Ze sexuálního napadení minimálně čtyř žen v Praze policisté podezřívají devětadvacetiletého muže, kterého zadrželi na počátku června. Nejmladší oběti bylo 14 let. Podezřelý cizinec je ve vazbě a v případě odsouzení mu za znásilnění hrozí až deset let vězení, sdělil ve středu policejní mluvčí Richard Hrdina.

Podle něj kriminalisté předpokládají, že muž napadl více žen. Další poškozené, které měly s mužem, jehož podobu policie zveřejnila na webu, podobné zkušenosti, se mají ozvat na linku 158.

Muž podle policie zaútočil na ženy v květnu v okolí ulic Vostrovská, Soborská, Šárecká a Tobrucká v Praze 6. "Za pomoci síly se k nim přitiskl a osahával je na intimních partiích. Během útoku nemluvil a v momentě, kdy napadené začaly křičet, svého jednání zanechal a utekl," popsal konání podezřelého Hrdina. Doplnil, že kriminalisté dopadli podezřelého na základě jeho popisu od poškozených a kamerových záznamů, na kterých se procházel vestibulem metra Bořislavka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat