Tatra ve smyku: Král Dakaru Karel Loprais poprvé v životě na kurzu bezpečné jízdy

Eva Srpová Eva Srpová
18. 4. 2019 10:51
Říkají mu Monsieur Dakar a tento titul si právem zaslouží. Automobilový závodník Karel Loprais je šestinásobným vítězem rallye Dakar v kategorii kamionů. Letos se mimochodem stal také patronem projektu Jedu s dobou.
Karel Loprais na kurzu bezpečné jízdy | Video: SEJFER

Zmíněná akce právě odstartovala druhou vlnu, jde o vzdělávací program pro řidiče seniory. Díky finanční podpoře z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů se řidiči nad 65 let mohou zúčastnit jednodenního programu, na kterém se seznámí se zásadami bezpečné jízdy a změnami v legislativě a na polygonech, kterých je v Česku osm, si mohou vyzkoušet, jak své auto ovládat v krizových situacích.

Aktuálně je totiž více než pětina řidičů, kteří řádně platí povinné ručení na vůz, starší 65 let. Řidiči zkrátka stárnou, ale doprava je rok od roku hustší a starší řidiči často netuší, jak se změnila legislativa.

"I proto komise Fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat," dodal Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Projekt se poprvé uskutečnil vloni a senioři o něj projevili nebývalý zájem. "Letos jsme získali více než dvojnásobnou finanční podporu, díky které můžeme uspořádat jednou tolik kurzů," uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a předseda Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR.

Patron projektu Karel Loprais tak vůbec poprvé v životě absolvoval kurz bezpečné jízdy, celý závodnický život se totiž hlavně snažil jet na vítězství. Jak si na kluzné ploše ostravského polygonu Libros s novou Tatrou vedl, se podívejte na videu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 6 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy