kamion

Dálnici D5 ve směru na Prahu uzavřela nehoda kamionu, leží přes všechny jízdní pruhy

Dálnici D5 ve směru na Prahu uzavřela večer nedaleko Rokycan nehoda kamionu. Zůstal ležet přes všechny jízdní pruhy. Informovala o tom mluvčí plzeňské policie Hana Kroftová. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara bude vyproštění trvat několik hodin.

Nehoda se stala po 19:30 zhruba na 50. kilometru dálnice, za sjezdem na Mýto. Řidiči by se jí podle policie měli vyhnout přes sjezd u Mýta. Situaci na místě komplikuje sníh. "S ohledem na sněžení doporučujeme maximální opatrnost na cestách," uvedla policie na Twitteru.

Hasiči vyprostili z kabiny kamionu řidiče, podle Poncara by měl být v pořádku.

Zdroj: ČTK

Teroristovi z Nice obstarali zbraně a auto. Nyní jdou do vězení až na 18 let

U francouzského soudu v pondělí osm obviněných dostalo tresty od dvou do 18 let za podíl na teroristickém útoku v Nice, při němž v roce 2016 zemřelo 86 lidí. Pachatele, který tehdy najel na pobřežní promenádu kamionem, policie na místě zastřelila. Před soudem nyní stáli lidé, kteří mu opatřili zbraně a auto. Odsouzení mají deset dní na odvolání, uvedl deník Le Monde.

Dva muži si vyslechli tresty za teroristické zločinné spolčení a od soudu odešli s osmnáctiletými tresty, ačkoliv prokuratura žádala trest vězení v délce 15 let. Dvanáct let dostal muž, který hlavnímu pachateli opatřil zbraň. Podle závěrů soudu ale nevěděl o pachatelově islamistické radikalizaci a byl tak odsouzen za zločinné spolčení, nikoliv však teroristické.

Další čtyři muži a jedna žena dostali tresty od dvou do osmi let za nelegální obchod se zbraněmi. Tři z nich mají doživotní zákaz vstupu na území Francie.

Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel 14. července 2016 večer s devatenáctitunovým nákladním autem na pobřežní promenádu v Nice do zóny vyhrazené pro pěší. Tou dobou tam bylo asi 30 tisíc lidí, kteří se v závěru oslav státního svátku dobytí Bastily přišli podívat na ohňostroj. Celkem útočník srazil přes 400 lidí, 86 jich zabil a ujel asi dva kilometry, než ho policie zastřelila.

Zdroj: ČTK

Sněmovna stvrdila možnost povolit výjimečně jízdu kamionů bez přestávek

Ministerstvo dopravy bude moci ve výjimečných situacích, například při kalamitách nebo krizích, povolit řidičům v nákladní dopravě, aby mohli po určitých úsecích silnic jezdit bez dodržování požadavků na přestávky v jízdě a odpočinek. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, kterou v pátek stvrdila Sněmovna. Na návrh Senátu do ní poslanci vložili kromě jiného pravidla pro najímání kamionů bez řidiče. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) senátní verzi podpořil. Pro senátní verzi hlasovalo všech 139 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.

Schválená novela zavádí takzvaný evropský balíček mobility. Balíček v roce 2020 schválil Evropský parlament a upravuje pravidla pro řidiče kamionů převážejících náklad po Evropě. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Povolení k nedodržování bezpečnostních přestávek se podle novely má použít při kalamitách nebo v krizích, například při podstatném zhoršení sjízdnosti silnice, přerušení sjízdnosti či ochraně života, majetku a zdraví. Dopravci tuto novinku uvítali.

Zdroj: ČTK

Kanadský premiér Trudeau chce široké pravomoci pro ukončení vlny blokád

Kanadský premiér Justin Trudeau chce poprvé využít zákon o nouzovém stavu (Emergencies Act), který dá vládě široké pravomoci pro potlačení vlny blokád ze strany řidičů kamionů. Informoval o tom zpravodajský server CBC News. Zákon vstoupil v platnost v roce 1988, žádná kanadská vláda ho ale ještě nevyužila.

V Kanadě se však poslední tři týdny konají rozsáhlé protesty proti přísným pandemickým opatřením vlády. Spustila je akce kanadských řidičů kamionů nazvaná Konvoj svobody, která do noci na pondělí blokovala i nejrušnější pozemní hraniční přechod mezi Kanadou a USA.

Zákon o nouzovém stavu je možné použít v "naléhavé a kritické situaci", která "vážně ohrožuje životy, zdraví nebo bezpečnost Kanady" a má takový rozsah, že si s ní neumí poradit jednotlivé provincie. Jeho využití dává federální vládě široké pravomoci ke zvládnutí takové situace. Použití zákona v pondělí Trudeau oznámil poslancům své strany. Informoval je také o tom, že ani nadále nepočítá s nasazením armády.

Zdroj: ČTK

Dopravu na dálnici D2 u Hustopečí zastavil požár kamionu, nyní je už znovu průjezdná

Požár návěsu kamionu dnes v 19:40 zastavil dopravu na 18. kilometru dálnice D2 ve směru na Brno. Mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák uvedl, že uzavírka bude trvat pravděpodobně několik hodin, ČTK to řekl před 21:00. Náklad bylo podle něj nutné z návěsu vyskládat, po dohašení ho bude nutné odklidit. Jeden jízdní pruh hasiči zprovoznili ve 21:30.

"Na dálnici D2 hoří návěs kamionu. 18. kilometr ve směru do Brna je v tuto chvíli neprůjezdný. Hasíme několika vodními proudy," uvedli jihomoravští hasiči před 20:00 na twitteru.

Řidiči, kteří potřebovali místo objet, museli opustit dálnici sjezdem na 25. kilometru na Hustopeče, zpět se vraceli na 11. kilometru u Blučiny.

Zdroj: ČTK

Policie zadržela na Olomoucku dva běžence, vylezli z pod kamionu převážejícího melouny

Policisté zadrželi v areálu společnosti ve Velké Bystřici na Olomoucku dva muže, pravděpodobně běžence z Afghánistánu. Do kamionu převážejícího z Albánie melouny vlezli zřejmě bez vědomí řidiče na území Srbska, informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Podobný případ se stal na Olomoucku také letos v březnu.

Na podezřelý pohyb dvou osob v areálu firmy upozornili policisty svědci v pátek minulý týden. "Policisté na místě zjistili dva cizince, kteří vystoupili z pod kamionu převážejícího melouny z Albánie. Řidič cizinec uvedl, že s nákladem vyjel 17. července z Albánie a jel přes Severní Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Slovensko až do České republiky. O pasažérech nevěděl," uvedl policejní mluvčí.

Osud obou migrantů následně začali řešit policisté z odboru cizinecké policie, kteří si oba muže převzali. "Cizinci uvedli, že jsou migranti z Afghánistánu směřující na západ a do kamionu vlezli zřejmě na území Srbska," podotkl policejní mluvčí. S cizinci bez platných dokladů policisté zahájili řízení o správním vyhoštění a následně oba eskortovali do zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty, dodal Hejtman.

Zdroj: ČTK
Pokračovat