Socialistická auta, která příliš krásy nepobrala. Nepovedly se vozy pro masy i elity

Ačkoliv je Trabant 601 symbolem socialistických silnic, designově se příliš nepovedl.
Řada Škoda 742, která je asi nejznámější jako 120, ačkoliv její součástí je celá řada verzí, byla posledním osobním modelem značky s koncepcí vše vzadu. Design, na rozdíl například od 1000 MB, byl překonaný nejen konkurencí ze západní Evropy, ale i z východního bloku. Obzvlášť to vynikne po jinak zdařilé technické modernizaci z roku 1983.
Tatra 613 ve své pozdější verzi s přídomkem 3 a 4 přišla v 80. letech o elegantní chromované nárazníky a detaily, které jí propůjčilo studio Vignale. Místo nich nastoupily plastové díly, které jinak elegantní vzhled limuzíny značně degradovaly.
Neslušelo to ani vrcholné verze 613 S, která měla delší rozvor a luxusnější výbavu. Také ale dostala plastové nárazníky a hranatá světla místo kulatých.
Dacii 1300 jsme před časem zařadili mezi ta nejhezčí auta východního bloku, ačkoliv podíl na tom měl i fakt, že šlo vlastně o Renault 12. Když se však Rumuni pustili do vlastní modernizace, nedopadlo to nejlépe. Ještě jako model 1300 dostal vůz dvojici kruhových světlometů a první plastové detaily...
Foto: Archiv automobilky
Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 4. 2019 7:09
Auta z bývalého východního bloku v posledních letech rozdělují snad více než kdy dřív. Jedni v nich vidí zajímavý sběratelský artikl, druzí jim za žádnou cenu nemohou přijít na jméno. A stejně polarizovaní jsou automobiloví příznivci i pokud jde o jejich design. Existují auta, která lze bez problémů označit za povedená i při srovnání s italskou či francouzskou konkurencí. A pak jsou modely, které se příliš nepovedly. Právě na ty je zaměřená následující galerie, kde najdete osobní vozy, jejichž začátek výroby se datuje před rok 1990.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy