Nové muzeum nákladních aut Tatra otevře příští rok. Lákadlem bude i Slovenská strela

V Kopřivnici se začátkem roku 2021 otevře nové muzeum zaměřené na nákladní vozy Tatra (ilustrační foto).
Renovace Slovenské strely pokračuje v Hranicích na Moravě.
Vlak bude mít opět funkční motory, přesto bude především statickým exponátem chystaného nového muzea nákladních vozů Tatra.
Interiér motorového vozu, který kdysi jezdil mezi Prahou a Bratislavou.
Dobu jízdy mezi oběma městy rychlovlak výrazně zkrátil.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
9. 4. 2020 6:02
Kopřivnická Tatra patří mezi nejstarší nepřetržitě fungující automobilky na světě, třebaže osobní vozy už více než dvacet let nevyrábí. Svou historii pak prezentuje například ve značkovém muzeu. To by se na začátku roku 2021 mělo rozrůst, chystá se totiž otevření druhého muzea pro nákladní vozy Tatra. A v něm bude i místo pro aktuálně rekonstruovaný rychlovlak známý jako Slovenská strela.

Motorový vůz M 290.002, známější jako Slovenská strela, od roku 1936 do zhruba poloviny 20. století spojoval Bratislavu a Prahu. A mezi oběma metropolemi výrazně zkrátil jízdní dobu. V současnosti, již od podzimu roku 2018, prochází rekonstrukcí. Ta probíhá v Hranicích na Moravě a dokončena by měla být ještě v letošním roce.

"Jsou hotovy a odzkoušeny oba motory, je hotová vzduchotechnika, topení, karoserie je vyvařená a pokračuje se dál," představil stav rekonstrukce Radim Zátopek z Tatry. Slovenská strela tedy bude opět pojízdná, nicméně se nedá příliš očekávat, že by bylo možné ji opět vídat na běžné železnici.

"Motorový vlak sice bude schopen 'běžného' provozu na železnici, s tímto provozem se však počítá spíše jen ve velmi výjimečných případech," říká ředitel Technického muzea Tatra Jan Jurkovič. Důvodem je podle něj to, že jde o národní kulturní památku. "Režim údržby a provozu se tomuto statusu musí přizpůsobit," dodává Jurkovič.

Zrekonstruovaná Slovenská strela nicméně bude jedním z lákadel chystaného druhého muzea automobilů Tatra. Jeho otevření je naplánováno na začátek roku 2021. Stát bude v budově bývalé slévárny automobilky, která kvůli tomu byla výrazně pozměněna. Předpokládané náklady na stavbu muzea jsou ve výši 172 milionů korun. Finance pocházejí z evropských dotací a od Moravskoslezského kraje, který za výstavbou stojí.

Další peníze budou vynaloženy na úpravu okolí expozice, včetně zeleně, respektive přestavbu další historické budovy na restauraci pro návštěvníky. V tomto případě finance pochází od města Kopřivnice, respektive přímo od Tatry.

Pro Slovenskou strelu byl v novém muzeu postaven vlastní prosklený depozitář, kde bude vlak přístupný návštěvníkům. Přesune se tam tak z místa před současným muzeem značky. Celkem potom rekonstrukce vlaku spolu s výstavbou depozitáře přijde na 118 milionů korun.

Stávající Technické muzeum také kvůli chystané druhé expozici projde proměnou. Nikoliv však vizuální, ale složením exponátů. Chystané druhé muzeum bude totiž zaměřené výhradně na nákladní automobily, čímž se to stávající přeorientuje na automobily osobní.

"Práce na nové podobě expozice osobních automobilů již probíhají, realizace změn nastane v průběhu roku 2020," předesílá Jurkovič. Ve stávajících výstavních prostorech by měl přesto nějaký nákladní automobil zůstat jako upoutávka na druhé muzeum. A fungovat by to mělo i naopak.

Všechna auta vystavovaná v chystaném muzeu jsou, až na jedinou výjimku, která bude zapůjčena ze soukromé sbírky, přímo majetkem Tatry. Výrobce již před časem získal rozsáhlou soukromou sbírku, pro kterou nebylo ve stávajících prostorech místo. Povedlo se také zrenovovat speciál T815 VE 6×6 "Ostrý-II".

Jan Jurkovič upřesňuje, že k vidění budou vedle historického průřezu nabídkou kopřivnické automobilky také sekce věnované modelům armády nebo hasičů i závodní či expediční stroje.

"Do budoucna je plánována dílčí obměna expozice vystavením dalších automobilů z depozitáře a z případných zápůjček," dodává ředitel muzea s tím, že zhruba po dobu pěti let by zpočátku ale expozice měla zůstat prakticky neměnná.

Z konkrétních modelů, celkem by jich k vidění mělo být zhruba 70, vypichují zástupci Tatry model T815 jako letištní tahač či menší užitkové vozidlo T49. Chybět dále nebude například ani T815, se kterou Karel Loprais vyhrál v roce 1988 Rallye Dakar, případně T138 z expedice Lambaréné.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy