V Paříži začala slavná veteránská výstava. Na Rétromobile jsou hvězdou české Tatry

Krásná trojoká Tatra 603. Hvězd, které se zrodily v kopřivnické továrně, je tu mnohem víc.
Tatrám bylo na pařížském výstavišti vyhrazeno 500 m2.
Krásná temně modrá Tatra 77.
Nechybí řada velmi vzácných kousků od soukromých sběratelů, ale ani vozy z kopřivnického muzea.
Typická je proudnicová karoserie vozů Tatra, což připomínají i dobové plakáty.
Foto: Vladimír Cettl
Eva Srpová Eva Srpová, Vladimír Cettl
5. 2. 2020 15:45
Každý rok na významnou veteránskou akci v Paříži zavítá přes sto tisíc návštěvníků. Letos se na Rétromobile ukazuje více než tisíc aut a fanoušky Tater potěší, že se zde poprvé představuje ucelená vývojová řada této kopřivnické značky.

Na pařížském výstavišti Porte de Versailles probíhá od středy 5. února významná motoristická událost, výstava veteránů a youngtimerů Rétromobile 2020. Potrvá až do neděle 9. února.

Na výstavě se představuje přes tisíc aut od více než 600 sběratelů a 120 automobilových klubů. Nezapomíná se na výročí slavných modelů, letos například Citroënu GS, kterému je 50 let. 125 let si připomíná i mladoboleslavská Škoda Auto.

Škoda Sport z roku 1949
Škoda Sport z roku 1949 | Foto: Škoda Auto

Muzeum Škody Auto v Mladé Boleslavi přivezlo do Paříže například věrnou repliku bicyklu Slavia z roku 1896, jediný dochovaný vůz Laurin & Klement BSC  z roku 1907, či krásnou závodní Škodu Sport, se kterou se automobilka účastnila závodu Le Mans. Šedesát let je vystavené smetanové Octavii.

Milovníci unikátních aut by také neměli minout například expozici 24 vozů Mini, kterými si značka připomíná nedávné 60. výročí, nebo kolekci aut navrhovaných slavným automobilovým designérem Nucciem Bertonem. Na Rétromobile se navíc auta nejen obdivují, ale některá je také možné koupit v aukci.

Výstava o historii Tatry
Fanoušky československých značek však především potěší, že se na letošním ročníku představují historické automobily značky Tatra, a to ve velice hojném počtu.

Na 500 metrech čtverečních se sešla ucelená vývojová řada tatrovek od prvního československého automobilu Präsident až po poslední typ limuzíny Tatra 700 z poloviny 90. let.

Perfektně zrestaurovaná Tatra 77.
Perfektně zrestaurovaná Tatra 77. | Foto: Vladimír Cettl

Na výstavě je významnou měrou prezentován pro Francouze nepříliš známý příběh československých cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Tematicky se proto stříbrná Tatra 87 instalovala do písku.

Nechybí ani vozy, které se zapsaly do historie technického vývoje automobilů. Slavný prototyp T570, často diskutovaný jako předobraz vozu VW Brouk, anebo vzácná Tatra 77.

Stříbrná Tatra 87 v písku. Připomíná slavný příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.
Stříbrná Tatra 87 v písku. Připomíná slavný příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. | Foto: Vladimír Cettl

Velká část vozů se vezla z České republiky - zapůjčilo je Technické muzeum Tatra v Kopřivnici, ale i soukromí sběratelé. Produkci nákladních automobilů zde reprezentuje jediný exponát, vzduchem chlazený dvanáctiválec Tatra.

Mizející historii osobních vozů této značky ukazuje výstava Zátiší s vraky Tatra fotografa Vladimíra Cettla, který se dlouhodobě věnuje fotografování nejen Tater, ale také škodovek na Kubě a mizejících automobilových vraků. Vedle kalendářů vydal také fotografickou publikaci Zátiší s vraky Tatra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy