Foto: Tatra zrenovovala svůj první dakarský speciál. Stane se pilířem chystaného muzea

Zrenovovaná Tatra 815 VE 6x6 "Ostrý-II" se stane součástí chystaného druhého muzea kopřivnické automobilky.
Poprvé se Tatra 815 VE 6x6 „Ostrý-II“ představila v roce 1985 a na start Rallye Paříž-Dakar se postavila v roce 1986.
„Toto je auto, které se poprvé v historii Tatry zúčastnilo Rallye Paříž-Dakar. Byl to osmý ročník v roce 1986. Hned po něm bylo auto prodáno do Francie a posléze se zúčastnilo asi pěti dalších Dakarů. Pak zůstalo v Africe, kde v Mauritánii sloužilo jako doprovod k expedicím,“ přiblížil historii stroje technický ředitel Tatra Trucks Radomír Smolka.
Závodní speciál byl nalezen minulý rok ve Francii, kde ji vlastnil majitel cestovní kanceláře New Gate Travel Jean Philippe. Ten vůz používal k podnikání ve státech severní a západní Afriky. Kvůli tomu byla výrazně upravena například originální nástavba, původní agregáty a technické periferie ale byly zachovány i přesto, že měl vůz najeto přes 300 tisíc kilometrů v těžkém terénu. Tatra 815 VE 6X6 „Ostrý-II“ dostala číslo 635.
Původní posádka dakarské Tatry číslo 635. Zleva pilot Zdeněk Kahánek, navigátor Josef Kalina a druhý řidič a mechanik Miroslav Gumulec.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
12. 6. 2017 16:34
V září loňského roku získala Tatra Trucks výměnou za aktuální model Phoenix Euro 6 unikátní závodní vůz 815 VE 6x6 „Ostrý-II“ z roku 1986. Jedná se o první dakarský speciál kopřivnické automobilky, který se slavné dálkové soutěže zúčastnil. Po jejím skončení byl odprodán soukromému týmu, v jehož rukách se zúčastnil několika dalších závodů. Když Tatra ukončila svou závodní kariéru, koupil ji Francouz Jean Philippe a používal jako pracovní vozidlo. Renovace začala ihned po zisku vozu a po 270 dnech se 815 povedlo uvést prakticky do stejného stavu, v jakém před jedenatřiceti lety vyjela na start soutěže do Paříže. Jak vypadá kompletně zrenovovaný speciál se můžete podívat v následující galerii.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy