Foto: Tatra zrenovovala svůj první dakarský speciál. Stane se pilířem chystaného muzea

Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
12. 6. 2017 16:34
V září loňského roku získala Tatra Trucks výměnou za aktuální model Phoenix Euro 6 unikátní závodní vůz 815 VE 6x6 „Ostrý-II“ z roku 1986. Jedná se o první dakarský speciál kopřivnické automobilky, který se slavné dálkové soutěže zúčastnil. Po jejím skončení byl odprodán soukromému týmu, v jehož rukách se zúčastnil několika dalších závodů. Když Tatra ukončila svou závodní kariéru, koupil ji Francouz Jean Philippe a používal jako pracovní vozidlo. Renovace začala ihned po zisku vozu a po 270 dnech se 815 povedlo uvést prakticky do stejného stavu, v jakém před jedenatřiceti lety vyjela na start soutěže do Paříže. Jak vypadá kompletně zrenovovaný speciál se můžete podívat v následující galerii.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy