SUV jako Ferrari. 19 modelů, které se v budoucnu mohou stát vyhledávanou klasikou

Jan Matoušek Jan Matoušek
9. 11. 2019 7:08
SUV jsou dnes nejpopulárnějším automobilovým segmentem napříč Evropou. U jednotlivých výrobců se přitom objevují již přes 20 let, řada z nich tak má šanci stát se v budoucnosti klasikami a sběratelsky vyhledávanými kousky. Třeba jako dnes Ferrari či Porsche. Britský magazín Autocar proto vybral 19 SUV a terénních automobilů, které by si brzy mohly vysloužit status klasického vozu.
Foto: Výrobci

Toyota Land Cruiser 80

V hledání budoucí klasiky mezi SUV a off-roady samozřejmě nesmí chybět Toyota Land Cruiser. Jde však o variantu z generace označované číslovkou 80, o niž zatím mezi lidmi není až takový zájem jako o předchůdce. To znamená, že se ceny drží na relativně přijatelné úrovni, i tak je ale řeč spíše o nižších stovkách tisíc korun. Navíc lze často narazit na kousek, který byl upravený pro off-roadové ježdění.

Podobně jako další nositelé jména Land Cruiser ani tato generace se neztratí v terénu a vydrží toho hodně (proto lze očekávat vyšší kilometrové průběhy, které by ale neměly být překážkou, pokud je auto mechanicky či v interiéru bez problémů). Autocar doporučuje hledat modely s 4,5litrovým benzinovým šestiválcem. Ten sice není až tolik ekonomický, měl by ale být spolehlivý. Častěji nicméně nejspíše narazíte na 4,2litrový naftový šestiválec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy