Nová Škoda Octavia poodhaluje na skicách nový koncept interiéru takřka bez tlačítek

Nová Škoda Octavia poodhaluje na skicách nový koncept interiéru takřka bez tlačítek
Foto: Škoda Auto
Martin Přibyl Martin Přibyl
6. 11. 2019 10:30
Octavia dává vale tlačítkům, takřka všechny funkce se nově budou ovládat přímo z volantu nebo pomocí dotykového displeje. Z prvních skic palubní desky si můžete udělat představu, jak to bude uvnitř čtvrté generace škodováckého bestselleru vypadat.

To, co jsme ještě před pár lety těžce přijímali u francouzského Peugeotu, se rozšiřuje dál. Klasický tlačítkový panel klimatizace pomalu končí i ve škodovkách, centrem ovládání nové Octavie bude volně stojící dotykový displej uprostřed palubní desky.

Ta je nově vizuálně odlehčená a její designový koncept se rozvíjí v několika patrech, která návrhářům umožnila hrát si s nejrůznějšími materiály. Subtilní deska má interiér rozšiřovat a v jejím prostředku je vybrání, které kopíruje známou linku ze škodovácké kapoty a mřížky chladiče.

Právě v tomto vybrání je umístěn centrální dotykový displej a pod ním jen řada základních tlačítek, včetně ovládání varovných světel nebo základních funkcí klimatizace (například vyhřívání zadního skla). 

Uklizený interiér doplňuje i středový tunel. Z něho zmizí výrazný volič automatické převodovky. Nahradí ho jen malá páčka, která skříň ovládá elektronicky "po drátě".

Octavia také nasadí zcela nový typ dvouramenného volantu. Právě s jeho pomocí a rovněž hlasem půjde ovládat řadu funkcí, aniž by se šofér musel zaobírat dotykovým displejem.

Veškeré důležité informace o nové Octavii naleznete zde. Oficiální představení proběhne již příští pondělí 11. listopadu. Svatý Martin tedy letos dost možná přijede v bílé Octavii. Malou ochutnávku si můžete již nyní dopřát na videu.

0ctavia-teaser | Video: Škoda Storyboard
 

Právě se děje

před 48 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy