Spojení automobilových gigantů pod lupou. Fiat a PSA přepisují automobilovou mapu

Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 11. 2019 6:02
V minulém týdnu došlo ke spojení dvou automobilových gigantů. Francouzské PSA se provázalo s italsko-americkým koncernem Fiat Chrysler a jejich cílem je vytvořit čtvrtou největší automobilku planety. Jaké značky nová automobilka obsáhne i co by to pro oba výrobce mohlo do budoucna znamenat, rozebíráme v následující galerii.
Foto: Fiat

Kdo se spojuje a co vznikne?

PSA se spojuje s FCA. To je nejzákladnější informace, kterou zpráva z minulého týdne přinesla. Fiat přitom již letos usiloval o spojení s Renaultem, tyto námluvy ale nakonec nevyšly.

Obě firmy se dohodly na tom, že budou usilovat o fúzi rovných, což znamená, že akcionáři obou firem budou v nově vzniklé automobilce vlastnit po padesáti procentech. Ve společné tiskové zprávě pak obě automobilky uvedly, že v příštích týdnech by měly jejich týmy dosáhnout memoranda o porozumění.

Co tímto spojením vznikne konkrétně? Podle údajů obou automobilek především čtvrtý největší výrobce aut na světě s ročním objemem 8,7 milionu prodaných vozů. Hodnota firmy dosáhne zhruba 50 miliard dolarů. Tržby by se, dle dat za minulý rok, měly vyšplhat na 170 miliard eur (PSA mělo tržby 74 miliard eur, FCA 110 miliard eur). Obě značky také věří, že spojením ušetří ročně 3,7 miliardy eur. Dosáhnout toho chtějí například sdílením technologií či platforem. Vzpomeňme, že něco podobného výrazně pomohlo v 90. letech třeba koncernu Volkswagen a koneckonců s tím má prostřednictvím Opelu živé zkušenosti i samotné PSA.

Až dojde k dokončení transakce, vyplatí FCA svým akcionářům mimořádné dividendy ve výši 5,5 miliardy eur a také vlastní akcie v robotické firmě Comau. PSA na akcionáře převede 46 procent ve výrobci automobilových součástek Faurecia.

I vzhledem k výši dividendy akcionářům FCA a po zohlednění rozdílů v tržní hodnotě však Bloomberg cituje analytika společnosti Jefferies Philippa Houchoise, který tvrdí, že PSA zaplatí při spojení s vlastnictvím 50 ku 50 o 32 procent více.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy