Tatra, LIAZ, IFA i Rába. Kultovní nákladní auta, která křižovala socialistické cesty

LIAZ - dnes již zaniklá značka československých nákladních vozidel.
Toto je Tatra 813, těžký nákladní automobil určený převážně do terénu, který se nevyráběl v Kopřivnici, ale na Slovensku v Bánovcích nad Bebravou. Asi nejtypičtějším provedením je vojenský speciál Kolos s pohonem 8x8, existovaly ale i civilní verze s pohonem 6x6, nebo dokonce 4x4, mimo jiné třeba i jako jeřáb. Auto se dělalo od konce 60. let až do roku 1982, mnoho vyrobených kusů zamířilo na export.
Také Poláci vyráběli nákladní automobily, a to hned pod několika značkami. Mezi nejznámější patří Jelcz, který jinak proslul ale hlavně produkcí autobusů. Jeho řada 300 nahradila v roce 1968 méně úspěšný Žubr A80 a nakonec si život protáhla po několika modernizacích až do roku 1992. Základní variantou byl dvounápravový model 315 (na snímku verze 315E), nahrazený počátkem 80. let modelem 325. Existovaly i třínápravový Jelcz 316 a tahač Jelcz 317. Pod kapotou byl naftový šestiválec, stejně jako u mnoha konkurentů včetně těch československých.
Jméno W50 odkazuje na pětitunovou nosnost, pod kapotou potom byl vznětový čtyřválec, který se v čase dočkal několika modernizací zvyšujících výkon i kvalitu. Pokud jde o jednotlivé varianty, tak nechyběly sklápěče (na předchozím snímku), cisterny, valníky, skříně, speciální hasičské či fekální nástavby. Jak už bylo řečeno, variací na téma IFA W50 bylo hodně.
Nákladní auta v Maďarsku vyráběl i strojírenský podnik Rába. Jeho historie se datuje až na konec 19. století, po druhé světové válce nicméně dělal zemědělské stroje, díly nebo stavební techniku. K produkci nákladních aut se postupně vrátil až ve druhé polovině 60. let prostřednictvím licence německé značky MAN. Ta poskytla nejen motory, ale i kabiny, takže bylo možné vídat maďarské modely s licenční německou budkou. Na snímku je pak tahač s číselným označením 853. Když na počátku 80. let vypršela licenční smlouva se značkou MAN, byly kamiony Rába osazovány kabinou DAF.
Foto: LIAZ
Jan Matoušek Jan Matoušek
26. 5. 2021 6:02
Socialistická nákladní auta, to nebyly jen Kamazy a další modely ze Sovětského svazu. Vozidla pro převoz těžkého a rozměrného nákladu produkovaly i další značky ze zemí v socialistickém bloku. Mezi nimi třeba Tatra, LIAZ, IFA nebo Csepel. Připomeňte si mnohdy zapomenutá nákladní auta v následující galerii.

Průřez sovětskou produkcí nákladních automobilů najdete pod tímto odkazem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Uvedla to v úterý mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku ruské agentury TASS.

Podle Pekingu by se ČR měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. V pondělí prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 45 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy