Tatra, LIAZ, IFA i Rába. Nákladní auta, která křižovala socialistické cesty

LIAZ - dnes již zaniklá značka československých nákladních vozidel.
Toto je Tatra 813, těžký nákladní automobil určený převážně do terénu, který se nevyráběl v Kopřivnici, ale na Slovensku v Bánovcích nad Bebravou. Asi nejtypičtějším provedením je vojenský speciál Kolos s pohonem 8x8, existovaly ale i civilní verze s pohonem 6x6, nebo dokonce 4x4, mimo jiné třeba i jako jeřáb. Auto se dělalo od konce 60. let až do roku 1982, mnoho vyrobených kusů zamířilo na export.
Také Poláci vyráběli nákladní automobily, a to hned pod několika značkami. Mezi nejznámější patří Jelcz, který jinak proslul ale hlavně produkcí autobusů. Jeho řada 300 nahradila v roce 1968 méně úspěšný Žubr A80 a nakonec si život protáhla po několika modernizacích až do roku 1992. Základní variantou byl dvounápravový model 315 (na snímku verze 315E), nahrazený počátkem 80. let modelem 325. Existovaly i třínápravový Jelcz 316 a tahač Jelcz 317. Pod kapotou byl naftový šestiválec, stejně jako u mnoha konkurentů včetně těch československých.
Jméno W50 odkazuje na pětitunovou nosnost, pod kapotou potom byl vznětový čtyřválec, který se v čase dočkal několika modernizací zvyšujících výkon i kvalitu. Pokud jde o jednotlivé varianty, tak nechyběly sklápěče (na předchozím snímku), cisterny, valníky, skříně, speciální hasičské či fekální nástavby. Jak už bylo řečeno, variací na téma IFA W50 bylo hodně.
Nákladní auta v Maďarsku vyráběl i strojírenský podnik Rába. Jeho historie se datuje až na konec 19. století, po druhé světové válce nicméně dělal zemědělské stroje, díly nebo stavební techniku. K produkci nákladních aut se postupně vrátil až ve druhé polovině 60. let prostřednictvím licence německé značky MAN. Ta poskytla nejen motory, ale i kabiny, takže bylo možné vídat maďarské modely s licenční německou budkou. Na snímku je pak tahač s číselným označením 853. Když na počátku 80. let vypršela licenční smlouva se značkou MAN, byly kamiony Rába osazovány kabinou DAF.
Foto: LIAZ
Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 6. 2022 12:48
Socialistická nákladní auta, to nebyly jen Kamazy a další modely ze Sovětského svazu. Vozidla pro převoz těžkého a rozměrného nákladu produkovaly i další značky ze zemí v socialistickém bloku. Mezi nimi třeba Tatra, LIAZ, IFA nebo Csepel. Připomeňte si mnohdy zapomenutá nákladní auta v následující galerii.

Průřez sovětskou produkcí nákladních automobilů najdete pod tímto odkazem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Pastrňák byl vyhlášen druhým nejlepším hráčem měsíce ledna v NHL

Český hokejový kanonýr David Pastrňák z Bostonu byl zvolen druhou hvězdou měsíce ledna v NHL. Šestadvacetiletý odchovanec Havířova během něj stihl nasbírat ve 14 zápasech 21 bodů za 13 branek a osm asistencí. Druhým nejlepší hráčem byl Pastrnák vyhlášen v této sezoně už i za říjen.

V tradiční anketě za uplynulý měsíc jej předčil jen americký centr Jack Hughes z New Jersey. Třetí hvězdou se stal kanadský obránce Vince Dunn ze Seattlu. Nejlepším nováčkem byl za leden zvolen finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen z Buffala.

Pastrňák byl s 13 trefami spolu s Hughesem nejlepším střelem ledna a v produktivitě skončil s 21 body třetí. Dvakrát během úvodního měsíce roku 2023 předvedl čtyřbodové představení v zápase. Nejdříve 8. ledna pomohl k výhře v Anaheimu 7:1 hattrickem a asistencí, 24. ledna pak zařídil v Montrealu vítězství 4:2 gólem a třemi přihrávkami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy