Legendární sovětské náklaďáky. Nezastavil je žádný terén a převezly i nemožné

GAZ 66 patřil k oblíbeným nákladním modelům.
Ani další předválečný sovětský nákladní automobil nebyl vlastní konstrukce. GAZ AA, respektive na fotografii zobrazená jeho terénní verze AAA s pohonem 6x4, vycházel z Fordu Model AA a v Gorkém se dělal díky licenci amerického výrobce. Podobně jako u AMO F15, ani GAZ AA nebyl úplně stejný jako originál. Produkce vozu trvala po většinu 30. let, modernizované provedení GAZ MM si kariéru protáhlo až do začátku 50. let.
ZIL 130V byl pro změnu využíván jako tahač návěsů. Mimochodem nosnost řady 130 byla až šest tun, poháněnou měly modely zadní nápravu.
Automobilka z dnešního ukrajinského Kremenčuku však vyráběla v minulém století i další zajímavé modely. Toto je KrAZ 255B, jehož výroba začala v roce 1967 a v různých modifikacích pokračovala až do roku 1993. K dispozici byly varianty jak pro vojenské, tak civilní použití. Modifikací bylo spoustu, od klasických valníků přes jeřáby nebo bagry, existovaly i tahače či speciální úprava pro převoz dřeva.
Jak si na konci 80. let představovaly sovětské automobilky budoucnost kamionové dopravy ukazuje koncept MAZ 2000 Perestrojka z roku 1988. Pojmenování podle ekonomické přestavby Sovětského svazu, kterou v 80. letech zahájil Michail Gorbačov, tak není zcela nepřesné. Také MAZ 2000 měl být ukázkou reformy výroby nákladních automobilů a vizí moderního vozu pro rok 2000. Důležité je zmínit, že auto musí mít vždy za kabinou návěs (ostatně návěs se připojuje právě rovnou ke kabině, nikoliv podvozku, čímž dochází k maximálnímu využití místa), přičemž pod kabinou je samostatný modul s předními koly a pohonným ústrojím. Přijetí vozu bylo docela pozitivní, tahač zaujal i v mezinárodním měřítku, jenže rozpad Sovětského svazu jakékoliv možné plány na výrobu utnul. Do dnešních dnů přežil jeden prototyp se světlomety na kabině, pozdější verze dostala světlomety na modul s pohonným ústrojím. Ta ale byla sešrotována.
Foto: Avtoexport
Jan Matoušek Jan Matoušek
13. 4. 2021 6:02
Než se v 70. letech povedlo plně nastartovat výrobu osobních aut, vyráběl Sovětský svaz některé roky i třikrát více nákladních vozidel. Pak se sice poměr změnil, přesto výrobci jako Kamaz, GAZ, ZIL nebo Ural dokázali vyprodukovat pravidelně přes 700 a v 80. letech i 800 tisíc nákladních aut ročně. Vybrali jsme proto některé ikonické modely, které se do roku 1990 v Sovětském svazu vyráběly.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy