Výroba aut značky Avia opět končí. Připomeňte si její více než stoletou historii

Patrně nejslavnější auto se jménem Avia je licenční verze francouzských modelů Saviem.
Historie společnosti Avia začala v roce 1919, kdy ji založili Pavel Beneš a Miroslav Hajn. O automobilce se logicky mluvit nedalo, Avia vznikla jako firma zabývající se nejprve produkcí leteckých součástek a jejich opravou. Záhy ale přišla také se stavbou vlastních letadel, už v roce založení se tak objevil typ BH-1 (na snímku jeho replika), který poprvé vzlétl v říjnu 1920. Jednalo se o jednomístný dolnoplošník, který posloužil jako základ pro vývoj dalších vlastních letadel.
Avia ve 20. letech představila řadu dolnoplošníků vlastní konstrukce, na snímku typ BH-5, který se poprvé ukázal v roce 1923. Vedle vlastních letadel firma vyráběla i licenční třímotorové letouny značky Fokker. Ve druhé polovině 20. let potom Avia přešla pod plzeňskou Škodovku.
Avii si dnes řada lidí spojuje s pražskými Letňany. Tam se však přestěhovala výroba až v roce 1931. V roce 1933 pak poprvé vzlétl stíhací letoun Avia B-534 (na snímku), který se před druhou světovou válkou dostal do výzbroje Československé armády. Avia byla také největším předválečným leteckým podnikem v Československu. Výroba letadel byla po skončení války sice obnovena, zároveň se ale v Letňanech začaly z rozhodnutí vlády, která převzala po znárodnění řízení podniků, vyrábět i automobily.
Foto: Avia
Jan Matoušek Jan Matoušek
2. 8. 2020 6:32
Avia nejspíše definitivně končí s výrobou nákladních automobilů. Už loni skončila produkce vozů s naftovými motory, před několika dny došlo také k ukončení vývoje varianty s elektrickým pohonem. Historie firmy, která původně vyráběla letadla, přitom sahá až do roku 1919. Jak šel čas s Avií, si můžete připomenout v následující galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy