Muammar Kaddáfí nebo Saddám Husajn. Nejen tito světoví lídři, kteří ve svých zemích zavedli tvrdou diktaturu a jejichž lidé často kvůli tomu živoří, měli zvláštní zálibu v luxusních autech. Jejich mnohamilionové sbírky mnohdy unikátních vozidel často vypluly v plné nahotě na světlo světa až po jejich svržení, to stejné teď potkalo v posledních 24 letech neomezeného syrského prezidenta Bašára Asada.
Povstalcům se ho povedlo svrhnout o uplynulém víkendu, načež Asad uprchl i se svou rodinou do Ruska, kterým byl dlouhá léta podporován. Na povrch tak nyní vyplouvají střípky z jeho opulentního bohatství, které nastřádal, a samozřejmě nechybí ani sbírka unikátních aut.
Na videu se povstalci projíždějí Asadovou garáží v paláci v syrské metropoli Damašek a je to pohled pro automobilového fanouška tuze zajímavý. Hned zkraje totiž stojí červené Lamborghini LM002, tedy první SUV italské automobilky. Podle hlasů na videu si ho stačili všimnout také povstalci garáží projíždějící.
Dále je vidět, že Asad měl rovněž červené Ferrari F50, Lamborghini Diablo ve stejné barvě nebo třeba vzácný Aston Martin Rapide. Nechybí samozřejmě ani "běžnější" auta - několik Toyot FJ Cruiser, Mercedes třídy S různých generací, Audi A8, BMW řady 7, Cadillac Escalade nebo třeba americké dodávky od Chevroletu. Dokonce i BMW X1 na videu uvidíte.
Z těch vzácnějších aut je možné jmenovat Ferrari F430 Spider, Audi R8, Mercedes SLS AMG, Rolls-Royce Ghost a také Mercedes-Benz 600. Ten asi nikoho příliš nepřekvapí, osmiválcová limuzína je mezi politiky, a zvláště těmi autokratickými, extrémně oblíbená. Má ho v garáži i dynastie Kimů v KLDR a jezdil v něm třeba také Idi Amin. Základ u trojcípé hvězdy má i evidentně pancéřovaná dodávka.
Co bude s auty teď, je otázka. Třeba Ferrari F50 je s 349 vyrobenými kusy velmi vzácné a ceněné, ještě o trochu méně vyrobených kusů má na svém kontě Lamborghini LM002. Auta jiných padlých diktátorů se čas od času objeví v aukci, možná to bude případ i Asadových vozidel.