Jaký je starší řidič?
Řidičů seniorů je tedy v Česku poměrně hodně a jejich počet v následujících letech pravděpodobně ještě vzroste. Jaká je ale charakteristika řidiče-seniora?
"Obecně lze o nich (řidičích ve věku 65 let a výše - pozn. red.) říci, že jsou zkušenější než mladí řidiči, dovedou lépe předvídat, odhadnout chování druhých účastníků silničního provozu a důsledně dodržují dopravní předpisy," uvedl dopravní expert Jan Pechout.
"Mají však pomalejší reakce, většina z nich hůře vidí, někteří mají problémy s rychlým pohybem a jsou až přehnaně opatrní a váhavější," dodal. Problémem pro tuto skupinu na silnicích může být i to, že si často nechtějí zhoršený zdravotní stav připustit.
Starší řidiči mají také často problém s přizpůsobením se tempu a hustotě silničního provozu, případně pomalejším rozjížděním v křižovatce či držením se středu vozovky při pomalé jízdě. Z toho vyplývá i jejich obtížnější předjíždění. "Mladší řidiči na způsob jízdy seniorů často reagují blikáním nebo houkáním. Znervózní je tím, a oni tak začnou dělat další zbytečné chyby," podotýká dopravní expert.
To potvrzuje i Libor Budina z Autoklubu ČR, který je koordinátorem projektu Jedu s dobou pro osvětu a vzdělávání starších řidičů: "Na kurzech a ze zpětné vazby vnímáme ze strany seniorů jistou zlobu na mladé řidiče ve smyslu toho, že se cítí být ohroženi agresivní a bezohlednou jízdou."
Podle Budiny má řada starších řidičů také problém s orientací na cestách, které neznají. "Musí dávat více pozor a celkově mají pak méně času řešit situace. Například včasné odbočení do jízdního pruhu a ne až na poslední chvíli. Z toho pak vyplývají i další příčiny dopravních nehod," doplňuje.