Martin Přibyl
11. 2. 2020 6:06
Život s elektromobilem? To není jen marné hledání volné nabíječky a čekání u kávy, až se auto dobije. Pokud máte dům, pro každodenní dojíždění do práce může být život s elektromobilem pohodlnější než s klasickým, konvenčním autem. Prostě jen večer zapojíte nabíjecí kabel a ráno máte baterii plnou. Jak si ale dům na vlastnictví elektroauta připravit? A může být takové řešení pro všechny?
A technicky?
Podobně jako v případě dobíjení u rodinného domu se musí v garáži vytipovat ideální dobíjecí místo. Nejjednodušší je nabíječky "shluknout" do jakéhosi elektromobilního koutku s vlastním obvodem. Opět se musí dodržet co nejkratší vzdálenost od hlavního rozvaděče, hasiči podle Myslíka požadují rovněž možnost vytáhnout hořící elektroauto mimo garáž, nabíječky by neměly stát ani u nouzových východů.
Nejnákladnější může být další kabel od hlavního rozvaděče do garáže dostat. Následně se dá ale již vést v ocelovém koši u stropu. Vhodné je také zřídit další rozvaděč v elektrokoutku.
"Náročnost provedení těchto rozvodů není zase tak velká, z mého pohledu se proto systematičtější příprava vyplatí," tvrdí Myslík. Existuje ale také jednodušší řešení - dají se využít stávající elektrické rozvody v garáži. Na vybraných místech jsou "krabice" se zásuvkami například pro čisticí techniku. Wallbox se k nim dá připojit a následně odpojit, SVJ může elektromobilistovi účtovat měsíčně dobíjecí paušál.
Připojení domu s několika elektromobilisty může být komplikovanější s ohledem na dostatečnou kapacitu distribuční sítě. Doporučuje se tedy prověřit u jejího správce. V nabídce jsou ale i jednofázové wallboxy se slabším výkonem, případně se jim dá pomoci bateriovým úložištěm a solárními panely. V takovém případě se ale bavíme o dražším řešení pro nadšence do elektromobility.