UAZ, VAZ, GAZ, KIM, RAF. Jak vznikla jména sovětských automobilek? Stojí za nimi politika i lokace

UAZ, VAZ, GAZ, KIM, RAF. Jak vznikla jména sovětských automobilek? Stojí za nimi politika i lokace
KIM – Moskevský automobilový závod pojmenovaný po Komunistické internacionále mládeže. V roce 1929 byl v Moskvě otevřen závod na výrobu licenčních Fordů A a AA, na jejichž produkci spolupracoval NAZ, později přejmenovaný na GAZ. Automobilka KIM se stala jeho pobočkou, v roce 1939 se však osamostatnila a začala vyrábět vlastní vozy. To ale pouze do roku 1941, kdy se továrna přeorientovala na produkci vojenské techniky.
MZMA – Moskevský závod malolitrážních automobilů. Po roce 1945 se továrna KIM přejmenovala na ZMA a později MZMA, zároveň začala vyrábět automobily pod značkou Moskvič. Nejznámější je typ 400, což je v podstatě upravený Opel Kadett. Součásti na jeho výrobu získali Sověti jako válečnou kořist.
AZLK – Automobilový závod Leninského komsomola. V roce 1968 se továrna MZMA přejmenovala znovu, tentokrát na AZLK. Opět se tak do názvu vrátil Komunistický svaz mládeže, komsomol byla totiž jeho zkratka. Pod novým jménem patří k nejzajímavějším modelům Moskviče 408 a 412. Od roku 1991 se továrna přejmenovala čistě na Moskvič a v roce 2002 kvůli dluhům a slabé poptávce ukončila výrobu automobilů. Definitivní konec přišel o osm let později.
IzhAvto – Zbrojovka Ižmaš z města Iževsk se v roce 1966 rozhodla vyrábět také automobily pod značkou Izh (česky Iž). Jméno tak odkazuje na sídlo firmy. Pilířem výroby byly přeznačené modely Moskvič 408 a později 412. Posledním vlastním modelem, založeným na vozidlech Moskvič, byla 2126 v několika variantách, produkovaná až do roku 2004. Továrna funguje i nadále, vyrábí se v ní však modely jiných značek.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
28. 5. 2017 7:37
V Sovětském svazu vznikla velká řada automobilek, z nichž mnohé známe díky bývalé "bratrské spolupráci" také z československých silnic. Některé značky zanikly, jiné se na automobilové mapě ještě drží. My jsme se podívali na ty nejvýznamnější, u nichž jsme se rozhodli také rozklíčovat, co vlastně znamená jejich název. Mnohdy totiž sovětská auta známe jen pod zkratkou a číselným označením.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy